Návrh ministra Ruska na dostavanie Mochoviec sa miestnym podľa starostov celkom pozdáva.
FOTO - ARChÍV SME
Ľudia z dedín pri Jadrovej elektrárni Mochovce veria, že dostavba tretieho a štvrtého bloku prinesie oblasti blahobyt. "V našej obci nik nie je proti dostavbe. Chceme, aby to dostavali," hovorí Jozef Havlík, starosta Kalnej nad Hronom, ktorá spravuje územie Mochoviec.
Či je to ekonomicky výhodné, miestni nevedia posúdiť, hovorí starosta, ale "naša republika nie je sebestačná, nechceme, aby sme dovážali elektrinu". Keby niekto povedal, že je to nevýhodné, názor dedinčanov by to podľa neho neovplyvnilo.
Návrh ministra hospodárstva Pavla Ruska, na ktorý reagovalo búrlivo najmä Rakúsko, teda dedinčania chvália a podľa Havlíka pribudne pracovných miest a "stúpne kúpna sila obyvateľstva".
V prvom päťkilometrovom pásme, čiže najbližšie k elektrárni, sú dediny Nemčiňany, Malé Kozmálovce, Ďur nad Hronom.
Starosta Nemčinian Ján Bahýl hovorí, že väčšina ľudí v jeho dedine súhlasí s dokončením, hoci zatiaľ to nie je téma na veľké debaty. "Ľudia sú s elektrárňou už zžití. Stáva sa, že skupina obyvateľov dediny chce ísť pozrieť do elektrárne, nahlásia sa, zavolám do centra elektrárne, oni pošlú autobus a prevedú ich po nej," hovorí Bahýl.
Obyvatelia potom podľa neho nemajú informácie len z jednej strany. "Elektráreň sa stará o to, aby sa ľudia neobávali. Akurát by obyvateľom trochu prekážalo hlbinné úložisko jadrového odpadu, o ktorom sa špekuluje." Proti úložisku nízkorádioaktívneho odpadu, ktoré je tam teraz, ani proti samotnej atómke "nie sú protinálady".
Starostovia boli aj na exkurziách v elektrárňach v Nemecku či vo Francúzsku. "Vieme to porovnávať a bezpečnosť Mochoviec je dobrá. Keď sú už rozostavané, bol by hriech ich nedostavať," dodal Bahýl.
Starosta vedľajšej dediny Veľký Ďur Ján Hajko je tiež za dostavbu a tvrdí, že je to názor všetkých starostov okolo Mochoviec. "Či sú tu dva reaktory, alebo štyri, to je jedno. Zlepší sa možnosť zamestnania, zlepšia sa služby. Či to budú mať Rusi alebo Francúzi, to je jedno, hlavne, že bude fungovať," povedal Hajko.
Ako sa žije pri elektrárni
Vedenie Jadrovej elektrárne posiela na obecné úrady v okolitých dedinách jódové tabletky, ktoré starostovia rozdávajú ľuďom. Tabletky sú pre prípad, že by elektráreň zlyhala.
Každý dedinčan má doma kalendár s vysvetlením, ako užívať tabletky v prípade nehody, že jód zablokuje štítnu žľazu a podobne.
V kalendári je vyznačená mapa okolia elektrárne, kde sú dediny rozdelené do šestnástich sektorov. "Napríklad naši obyvatelia vedia, že pri nehode by išli k Topoľčanom," hovorí Ján Bahýl, starosta obce Nemčiňany, ktoré sú na dohľad elektrárne. "Ľudia vidia z dediny chladiace veže, z ktorých stúpa para, ale zvykli si. Bolo troška horšie, keď klesli ceny nehnuteľností. Niekto povedzme z Bratislavy chcel kúpiť chalupu na inzerát, prišiel sa pozrieť. Ale keď zbadal veže, otočil sa a povedal, že on pri vežiach nebude. V tomto smere to trochu dedinám v okolí poškodilo," hovorí Bahýl. "Na druhej strane, niekoľko ľudí v elektrárni pracuje a to je zasa pre občanov výhoda."
Dedinské pokladnice si mierne polepšili, dostávajú náhrady za to, že sú v prvých pásmach pri jadrovej elektrárni. (rf)