Štátnym lesníkom Čínu zaplatila súkromná firma

BRATISLAVA - Spolu s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom leteli nedávno na týždňový pobyt do Číny aj pracovníci štátnych podnikov - Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene a Vojenských lesov. Let vládnym špeciálom a pobyt im hradila súkromná firma ...

Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Ján Golian bol začiatkom mája spolu s delegáciou ministra hospodárstva Pavla Ruska v Číne. Zúčastnil sa tam na podpísaní memoranda medzi slovenskou súkromnou firmou a čínskym lesným úradom. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Spolu s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom leteli nedávno na týždňový pobyt do Číny aj pracovníci štátnych podnikov - Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene a Vojenských lesov. Let vládnym špeciálom a pobyt im hradila súkromná firma Delta Line, ktorá manažuje projekt zalesňovania Číny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Daniela Zemanovičová z Transparency International Slovensko upozorňuje, že ak "firma zaplatila cestu niektorým pracovníkom, môže to byť konflikt záujmov". Malo by byť podľa nej jasné, aké sú právomoci lesníckeho ústavu aj Vojenských lesov voči Delta Line. Štátni zamestnanci majú presadzovať verejný záujem, ale ak mi pobyt zaplatila súkromná firma, "môžu sa cítiť viazaní", dodala Zemanovičová.

Lesnícky ústav aj Vojenské lesy sa už tri roky prezentujú ako partneri firmy Delta Line pri zalesňovaní. Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že bez podpory súkromného sektora by projekt zalesňovania nebol reálny. Hovorkyňa ministra Katarína Czajlíková si nemyslí, že štátni zamestnanci by sa mohli cítiť firme zaviazaní.

Czajlíková povedala, že Lesnícky ústav je garantom projektu a ako "príspevková organizácia môže mať aj iné príjmy". Zmluvu o dielo však zatiaľ ani jedna z dvoch inštitúcií s firmou Delta Line nepodpísali, majú len zmluvu o budúcej zmluve.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť vie málo o tom, že sa na projekte zalesňovania Číny zúčastňujú svojím know-how aj štátne podniky. "Súkromno-verejné partnerstvá sú vždy rizikové, pretože môžu viesť k uprednostňovaniu záujmov súkromných firiem. Dohodnuté podmienky mali byť zverejnené, aby bola možná verejná kontrola," povedala Zemanovičová.

Generálny riaditeľ firmy Delta Line Miloš Lukáčik sa k téme nevyjadril.

Do Číny cestoval aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Ján Golian. Bol pri podpise memoranda medzi Delta Line a čínskym lesným úradom. Czajlíková hovorí, že štát má vytvárať pre našich podnikateľov podmienky na investovanie v Číne.

Odpoveď na otázku, aké výhody bude mať štát alebo ústav z projektu, sme od námestníka pre medzinárodné vzťahy v lesníckom ústave Júliusa Novotného nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko by malo do Číny vyvážať semená

Projekt zalesňovania Číny je známy takmer tri roky, naposledy sa o ňom na verejnosti hovorilo pred polrokom, keď bol na návšteve Číny prezident Rudolf Schuster. Slovensko by malo do Číny vyvážať semená lesných drevín, know-how o lesných škôlkach, údržbe lesa, ale aj ťažbe dreva.

Trh so semenami lesných drevín u nás ovláda spoločnosť Semenoles, ktorá patrí pod štátne lesy. V súčasnosti sa borí s prebytkom semien, pri zmienke o projekte zalesňovania Číny si jej pracovníci len povzdychli: "Toto sme už počuli."

Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že v najbližších mesiacoch by mal vzniknúť realizačný tím. V ňom slovenskú stranu zastúpia lesníci, napríklad výskumný ústav, potom by mali do Číny vyslať skupinu expertov. Tí posúdia podmienky a získajú vstupné údaje pre prípravu kontraktu.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je kto

Poslaním firmy Delta Line podľa jej internetovej stránky, ktorá nebola už rok aktualizovaná, je zlepšovanie vzťahov medzi Slovenskou republikou a Čínou. V Číne marketingovo zastupuje Výskumný ústav jadrovej energetiky Trnava a spoločnosť Insemas obchodujúcu v oblasti chovu vysoko produktívneho hovädzieho dobytka. Medzi svojich významných partnerov radí aj Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene, ktorý sa podieľa na projekte Zelená Čína. Spoluautorom projektu je spoločnosť Deloitte & Touche Tohmatsu, ktorá zabezpečuje finančné a právne poradenstvo a audit projektu. (dro)

Kto už bol v Číne pre zalesňovanie

* Dvaja experti cestovali v novembri 2002 do Číny s cieľom rozvíjať dvojstrannú spoluprácu. Cesta bola organizovaná v spolupráci s lesníckou sekciou ministerstva pôdohospodárstva a spoločnosťou Delta Line, ktorá má zastúpenie v Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu

* Prezident Rudolf Schuster v januári 2003 prezentoval gesto dobrej vôle - spoločnosť Delta Line mala ako dar zalesniť v Číne šesť hektárov územia parkového typu. Realizácia sa predpokladala v prvej polovici roka 2003. Zároveň tam prezident prezentoval svoju knihu, ktorú sponzorovala Delta Line.

* Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon v januári 2003 v Pekingu podpísal medzivládny protokol o spolupráci v oblasti lesníctva medzi Čínou a Slovenskom.

* Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Ján Golian v októbri 2003 otvoril v Pekingu projekt Zelená Čína.

* Minister hospodárstva Pavol Rusko a štátny tajomník Ján Golian - máj 2004. Minister o projekte rokoval s podpredsedníčkou vlády Čínskej ľudovej republiky Wu Yi. Ján Golian sa zúčastnil na podpísaní memoranda o porozumení medzi spoločnosťou Delta Line a lesníckym úradom v Hunane. (dro)

SkryťVypnúť reklamu

Zalesňovanie pred polrokom

"Slovensko je z európskych záujemcov najďalej v získavaní kontaktov na zalesňovanie Číny. Po návšteve v tejto krajine o tom informoval štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Ján Golian. Jedna zo slovenských firiem už podpísala s čínskymi partnermi zmluvu o finančnej spolupráci." Rádio Slovensko 5. 11. 2003

"Delta Line podnikla dôležitý krok pri napĺňaní svojich dlhodobých cieľov podpísaním zmluvy o spolupráci v Úradom pre zalesňovanie provincie Hebei. Delta Line tak nadviazala na zmluvu podpísanú medzi Ministerstvom pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Štátnou lesníckou správou Čínskej ľudovej republiky 12. februára 2001 v Bratislave." www.deltaline.sk

"Slovenskí lesníci budú pomáhať pri zalesňovaní rozsiahlych čínskych púští. Projekt 'zelená Čína', ktorý by Slovensku mohol priniesť až niekoľko miliárd, by sa mal definitívne uzavrieť do konca septembra. Experti dva roky skúmali čínske podmienky, aby slovenské know-how prispôsobili na ich pomery. Prvým konkrétnym krokom bude vysadenie veľkoškôlky priamo v Číne. Jozef Minďáš, Lesnícky výskumný ústav Zvolen: Môžeme uvažovať o borovici, breze, topoľových klonoch, ktoré boli už otestované v čínskych podmienkach."

SkryťVypnúť reklamu

TA3 18. 8. 2003

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu