Sám sa o pogrome vraj dozvedel až nedávno z médií, pretože ani na vysokej škole sa o ňom neučili. "Informujem žiakov o pogromoch napríklad v bývalom Sovietskom zväze. Ale čo sa týka Slovenska, nie je veľa informácií," vraví Beluško.
Podobne odpovedali aj na stredných školách. "V učebných osnovách gymnázií sa pogrom v Topoľčanoch nespomína, pretože osnovy z princípu neobsahujú takto jemne členené témy. Tematika vysídľovania Židov a represálií však v nich je všeobecne spomenutá," povedal Juraj Smatana, dejepisár z Gymnázia na Školskej ulici v Považskej Bystrici.
Osobne vraj učí o mnohých utajených vraždách a o represáliách voči Židom v blízkom regióne, o pogrome v Topoľčanoch sa však aj on dozvedel až minulý týždeň. "Ani učebnica takýto obsah neodkazuje. Ale koniec koncov, máme učebnicu z roku 1990, ktorá je len dočasná, nová učebnica dejín, ktorá obsahuje aj 20. storočie, sa stále len pripravuje," hovorí Smatana.
"Pogromy ako také nie sú v osnovách, ani v učebnici, preberajú sa v podstate iba v rámci druhej svetovej vojny. Konkrétne však nehovoríme, v podstate o nich hovoríme len veľmi všeobecne," povedala učiteľka dejepisu zo Združenej strednej školy záhradníckej v Malinove Ľudmila Pšenčíková. O topoľčianskom rovnako ako jej kolegovia nevie nič konkrétne.
Na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre nám povedali, že topoľčiansky pogrom preberajú na výberových prednáškach o problematike antisemitizmu a holokaustu. "Študenti sa môžu prihlásiť a nemusia. Je to viac-menej pre študentov, ktorí sa o tento problém zaujímajú, aby si rozšírili obzor," povedala Jana Dudášová z katedry. (sr)