BRATISLAVA - Slovenská verejnosť vníma rozšírenosť domácej korupcie podobne ako verejnosť v Kolumbii, Peru, Chorvátsku alebo Salvádore. S týmito krajinami sme sa podľa výsledkov prieskumu Transparency International Slovensko za rok 2003 ocitli spoločne na 59. mieste rebríčka vnímania korupcie. Z krajín strednej Európy za nami skončilo len Poľsko.
Za najväčšmi skorumpovanú oblasť považuje slovenská verejnosť zdravotníctvo, ktoré zhltne až dve tretiny všetkých úplatkov.
Existujú minimálne dve teórie, prečo je korupcia u nás taká rozšírená. Podľa jednej tu bola vždy, ani jeden režim si s ňou neporadil a objavila sa znova.
Druhá teória počíta s tým, že korupcia sa rozširuje aj v dôsledku vzniku nového trhového prostredia, ktoré zvyšuje úlohu peňazí. Sociológ Ivan Gabal napríklad rozlišuje medzi každodennou korupciou na úradoch, či u lekára, ktorá je skôr tradičná, "má isté korene v minulosti, keď bola pomerne rozšírená". Nová forma korupcie je potom tá, kde sa moc stretáva s peniazmi a výsledkom takéhoto vzťahu sú privilégiá.
Ľudia na Slovensku robia chybu, že úradníkov stále vnímajú ako nadriadených, hoci tí im majú poskytovať verejný servis. "Občan k úradníkovi prichádza ako prosebník k niekomu, kto má moc, a snaží sa ho pre seba získať," tvrdí Gabal.
Prieskumy však naznačujú, že v posledných rokoch dochádza k postupnej pozitívnej zmene. "Otvoril sa priestor na znižovanie bežnej, každodennej korupcie," myslí si Gabal. V tom mu dáva za pravdu aj Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko. Kým v minulosti asi iba 4 percentá ľudí boli ochotné kontaktovať políciu pri trestnom čine korupcie, "od istého obdobia sa zdá, že je väčšie množstvo ľudí ochotné spolupracovať".
Svedčí o tom aj stále väčší počet odhalených prípadov korupcie, hoci Sičáková-Beblavá varuje, že ani tento "veľký výkričník" nestačí, lebo trvá príliš dlho, kým sú páchatelia skutočne potrestaní. "Časť z nich sa pred súd nedostane a v poslednom čase sa ukazuje, že sudcovia tým, čo sa pred súd dostanú, dávajú buď podmienečné tresty, alebo veľmi nízky trest," povedala.
Napriek tomu verí, že stále viac odhalených prípadov korupcie môže časť korupčníkov odradiť od prijímania úplatkov.
Nedostatkom je podľa nej aj to, že stále neexistujú účinné zákony o konflikte záujmov, financovaní politických strán či kontrole samosprávy.
Definícia korupcieKorupcia je zneužitie moci nad cudzím, zvereným majetkom či právami s cieľom získania osobných, súkromných výhod nielen pre seba, ale aj pre príbuzných či známych. V zásade sa korupcia delí na malú a veľkú.
Malej korupcii môžeme čeliť každodenne. Ide o uplácanie za verejné služby známe z bežného života. Za tieto služby sme pritom už raz platili našimi daňami alebo rôznymi druhmi poistenia. Malá korupcia slúži na urýchlenie procesov, na kvalitnejšie vybavenie veci a podobne.
Veľká korupcia sa netýka bežných občanov. Ide o uplácanie za privilégiá v oblastiach, kde sa možno dostať za peniaze k moci, ak ide o ovplyvňovanie štátnej politiky, prijímanie a uplatňovanie zákonov či významné lukratívne zákazky.