bočkin
Miloš Forman a Alexander Rogožkin majú čosi podobné. Obaja najskôr nakrúcali satirické komédie, aby potom prekvapili filozoficky ladenými drámami.
Rogožkin patrí k tým pár ruským filmárom, ktorých diela sa po roku 1989 dostali aj do slovenských kín. Vďačí za to bláznivej komédii Svojráz národného lovu (1995). Nasledoval Svojrázny rybolov (1998) a v pláne mal viacero ďalších ruských osobitostí, vrátane erotiky. Nevedno prečo sa zámer nerealizoval, veď Rogožkinove komédie si našli milióny divákov. Rolu mladého fínskeho etnografa v nich hral Ville Haapasalo. Ten spolu s hereckým kolegom Viktorom Byčkovom prišiel s námetom na film Kukuška. Názov sa neprekladá, pretože v tomto prípade ide predovšetkým o slangové pomenovanie ostreľovačov.
Vojaci z opačných strán frontu, prinútení v mene prežitia spolupracovať. Už sme ich videli na jednom ostrove, v jednom kráteri po bombe, v jednom zákope (Krajina nikoho), na jednej pustej planéte (Enemy Mine). V Rogožkinovom filme sú uprostred tichej, nostalgicky krásnej laponskej tajgy. No nie sami. Je tu aj ktosi tretí. Žena, ktorá umožňuje zjemniť drsnú tému, vniesť do nej cit, rozvinúť ľúbostný trojuholník.
Fínsky pacifista Veiko, prikovaný Nemcami v uniforme SS ku skale, len s malou zásobou proviantu a strelivom. Vyslobodí sa na spôsob Prometea, keď nebu ukradne oheň. Ruský frontový veterán Ivan obvinený z vlastizrady. Na auto, v ktorom ho odvážajú, zaútočia ruské lietadlá. Obaja sa na začiatku zimy stretnú v príbytku mladej, osamelo žijúcej Laponky Anni.
Každý je odinakiaľ. Iná kultúra, iný národ, iná reč, no predsa sú všetci traja rovnakí vydedenci. Tam, kde mali obaja muži zomrieť, žena žije. Jednoducho, skromne, azda primitívne. Civilizovanosť sa nedá vážiť podľa miery závislosti od výdobytkov, ale podľa schopnosti vychádzať s okolím, s ostatnými, sám so sebou, vraví nám Rogožkin.
Vynútené spolužitie troch rozdielnych ľudí nie je jednoduché. Sú odkázaní na komunikáciu bez slov - a bez slov sa ťažko klame. To dokážu presvedčivo zahrať len veľmi dobrí herci. Takí, ako Ville Haapasalo, Viktor Byčkov a Anni-Kristina Juusová. Režisérovi slúži ku cti, že sa nenechal zlákať lacným filozofovaním ani násilným pátosom. Kukuška je zábavná a divácky vďačná realistická vojnová dráma s mnohými komediálnymi prvkami. Uvažuje o nezmyselnosti vojny, o potrebe spolužitia, ale predovšetkým zabáva.