V zákulisí festivalu v Cannes sa hovorilo, že Tarantinovi sa najviac páčil juhokórejský film Old boy (na snímke je režisér Park Chan-Wook a herec Gang Hye-jung pri preberaní Grand prix). "Nevyhral, lebo nemal dosť hlasov," povedal Tarantino na tlačovej besede, na ktorej musela porota prvýkrát v histórii zdôvodňovať svoje rozhodnutie. FOTO - ČTK/AP
Dramaturgia medzinárodného festivalu v Cannes si tento rok želala, aby sa o víťazstvo v hlavnej súťaži uchádzali filmy rôznych žánrov. Porota, ktorú viedol Quentin Tarantino, jej snahu zavŕšila. Zlatú palmu prisúdila dokumentárnemu filmu Michaela Moora Fahrenheit 911. Také niečo sa naposledy stalo v roku 1956. Jacques-Yves Cousteau vtedy súťažil s nevšedným filmom z podmorského sveta Le Monde du silence.
"Rovnako ako Zlatú palmu si vážim slová, ktoré mi povedal Quentin Tarantino - že môj dokument je oslavou filmového umenia," povedal dojatý Michael Moore pre televíziu Arte tesne po vyhlásení výsledkov.
O čosi neskôr musela celá porota pred novinármi vysvetľovať, že Moorov film ocenila naozaj pre jeho umeleckú hodnotu a nie z politických dôvodov. Na tlačovej konferencii čelila námietkam, že väčšinu filmu Fahrenheit 911 tvoria zábery z amerických televízií a tým jediným, čím vyniká, je bezhraničná kritika Bushovej politiky a jej odmietnutie. "Keby to nebol jeden z najlepších filmov, nevyhral by. Rozhodujúci bol humor filmu, jeho satirický duch," spomína Tarantinove slová ČTK.
Sám Moore sa však politike nevyhol, keď Zlatú palmu preberal: "Svoju cenu venujem irackému ľudu, tým, čo v Iraku bojujú, a všetkým, ktorí trpia americkou politikou." V rozhovore pre Arte potom ešte hasil nedávne spory medzi Francúzskom a USA. Francúzom sa ospravedlňoval, že ich Američania nazvali syrožrútmi a zbabelými opicami, lebo nepodporili vojnu v Iraku: "Toľkokrát sme sa k Francúzom správali zle, a oni nás už pritom obdarili toľkým krásnom!"
To, že Moore vo svojich prejavoch v Cannes často spomínal Francúzov, bolo dôvodom na ďalšiu kritiku. Zlatá palma by sa vraj pre to mohla vnímať ako francúzske ocenenie a víťazstvo Moora ako francúzske zadosťučinenie. Porota namieta: sedeli v nej štyria Američania - na čele s predsedom - a len jediná Francúzka, herečka Emmanuelle Béartová. Práve tá povedala: "Fahrenheit 911 nie je protiamerický film, len hovorí o Amerike inak," cituje ČTK.
Michaela Moora vníma svet rôzne - ako demagóga, večného provokatéra i bojovníka za presadenie zdravého rozumu. Pred premiérou svojho nového filmu, ktorý v Amerike stále nemá distribútora, ani trochu neskrýval, že mu ide najmä o to, aby Američania tento film bezpodmienečne videli ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami.
Jeho úspech v Cannes, ktorý určite zvýši popularitu filmu, prijali americké denníky triezvo. "Nezáleží veľmi na tom, čo si o Moorovi myslíte, je jasné, že má v sebe dynamit, ktorý pochádza z rôznych zdrojov."