Kurátor výstavy Henryk Gac pri sochách Magdaleny Abakanowiczovej v Danubiane. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Pri stene sú nainštalované plastiky figúr sediace na kovových konštrukciách. Sú modelované v životných veľkostiach, na ich ramenách nie sú hlavy. Vedľa nich je zástup kráčajúcich postáv. Už s hlavami, ich zoradenie veští hrozbu. Vedľa nich sú konštrukcie z dreva a kovu pripomínajúce staroveké povozy. Občas sú prázdne, inokedy sa na nich objaví figúra.
Múzeum moderného umenia Danubiana v Bratislave-Čunove sa premenilo na svet podľa Magdaleny Abakanowiczovej. Azda najznámejšia poľská výtvarná umelkyňa súčasnosti pripravila pre Slovensko svoju prvú samostatnú výstavu. Uskutočňuje sa v rámci Poľských dní na Slovensku a Dní Varšavy v Bratislave. Jej vernisáž bude dnes o 18.00 h v Danubiane.
"Pripravili sme ju ako prierez tvorbou od polovice sedemdesiatych rokov do konca deväťdesiatych rokov," povedal kurátor výstavy Henryk Gac. "Žiaľ, Abakanowiczovej sa pre pracovné povinnosti nepodarí prísť na Slovensko, ale je veľmi rada, že tu môže vystavovať. Dúfa, že slovenskí diváci budú mať pri jej tvorbe zážitok."
Samotná Magdalena Abakanowiczová tvrdí, že umenie je jazykom, ktorý je za slovami. "Je to jazyk metafory a ja ním hovorím. Snažím sa hovoriť o mnohých problémoch, ktoré sa nedajú vyjadriť slovami. Odlišuje sa od reči televízie či novín. Preto nemôžem zdôrazňovať len jeden aspekt tejto reči. Musíme hovoriť o metafore, ktorá robí umenie hlbším a prináša porozumenie medzi ľuďmi."
Jej sochy sú tvorené zo zmesi prírodnej tkaniny a živice. Túto špeciálnu techniku nazvala "abakany" a prvé vznikli v polovici šesťdesiatych rokov. Po veľkom úspechu na Bienále v Sao Paule v roku 1965 sa jej tvorba prezentovala v mnohých významných galériách po celom svete.
(kul)