
V posledných rokoch je čoraz bežnejšie, že mladí tvorcovia si nehľadajú priestory v hypermoderných budovách galérií súčasného umenia, ale usádzajú sa v nevyužívaných industriálnych priestoroch. V takmer každej európskej krajine dnes narazíte na aspoň jednu takzvanú kulturfabrik, aká cez víkend začala vyrastať aj na strednom Slovensku.
Kedysi v Banskej Bystrici ponad okraj mesta viedla lanovka prepravujúca surovinu potrebnú na výrobu cementu z kameňolomu do továrne. Po zrušení výroby zostal prázdny objekt nakladacej stanice, ktorý sa podarilo získať miestnym aktivistom z Medzinárodného centra pre komunitné umenie. Prvým, no veľmi ambicióznym projektom tejto organizácie sa stalo Otváranie cementárne.
Splynutie industriálnych priestorov a umenia prebiehalo počas celého uplynulého týždňa. Skupina mladých hercov, tanečníkov, výtvarníkov a performerov sa uzavrela v objekte a pokúsila ho zasídliť divadelnými výjavmi, pohybovými improvizáciami, inštaláciami a rôznymi happeningmi. Všetky zložky programu otváracieho večera vznikali priamo na mieste, s ohľadom na neobvyklý interiér. Rozbité okná, mohutné betónové plničky, hrdzavé zásobníky, strmé kovové schody, vyprázdnené šatne pre robotníkov - to všetko po recyklácii umelcami dostalo/dostane novú funkciu.
Zvuk sirény, kedysi ohlasujúci začiatok a koniec pracovnej zmeny, v sobotu večer upozorňoval návštevníkov, že sa stanú svedkami ďalšej časti programu. Necelú stovku divákov postupne umelci nenápadne previedli útrobami charizmatického priestoru. Celá akcia sa začínala už v popoludňajších hodinách koncertmi miestnych skupín, no jej hlavná časť sa rozohrala až po zotmení. Vtedy naplno vynikli kreácie s fakľami, výtvarná inštalácia využívajúca ultrafialové lampy, projekcia na protiľahlom kopci či krátke scénické rozohranie príbehu lásky.
Spôsob tvorby "tu a teraz" sa odborne označuje ako site specific. Má svoje neopakovateľné čaro i úskalia. Nadšenie v tvárach mladých umelcov a aktivistov však v sobotu večer neskazilo nič, drobné technické nedostatky ani mimoriadne chladné počasie. O ich nasadení a potenciáli najlepšie svedčí fakt, že jedna z kľúčových osôb celého projektu Viera Dubačová zároveň vedie známe banskobystrické Divadlo z Pasáže, s ktorým stihla počas víkendu paralelne pripraviť premiéru novej hry.
Cieľom projektu revitalizovania bývalej cementárne je vytvorenie podmienok na tvorbu pre mladých umelcov, rôzne kultúrno-sociálne aktivity a nadviazanie spolupráce s podobnými centrami v zahraničí. Rekonštrukcia priestoru je naplánovaná na niekoľko rokov a po jej ukončení by sa v Banskej Bystrici mali naplno rozbehnúť prezentácie najrôznejších umeleckých a kultúrnych aktivít, festivaly, workshopy či stretnutia s medzinárodnou účasťou.
Šťastní noví majitelia objektu okrem vlastného vkladu doteraz našli podporu ministerstva kultúry, hľadať ju chcú v komunálnom zastupiteľstve, podnikateľskom sektore, vo fondoch krajín Visegrádskej štvorky na podporu kultúrneho rozvoja i Európskej únie. Po žilinskej Stanici sa začína rodiť ďalší perspektívny kultúrno-umelecký projekt s medzinárodným renomé.