
FOTO – ARCHÍV TASR
Jozef Markuš v decembri 1989 varoval pred dvomi extrémnymi cestami, ktorým by sa malo Slovensko vyhnúť – cesta šokom ako v prípade dovtedajšieho vývoja v Poľsku, alebo ak „do nových slov obalíme vyčkávania pri riešení problémov“. Pre denník Smena vtedy povedal, že najvhodnejšou by bola zlatá stredná cesta – rýchla ekonomická a sociálna reforma.
Miloš Zeman v januári 1990 načrtol možný variant budúcnosti: rýchlo uskutočniť slobodné voľby a vytýčiť si národný cieľ, ktorým je dobehnutie vyspelej Európy. V tejto súvislosti odporúčal rozvoj vzdelanosti – zavádzanie počítačov, dovoz zahraničnej odbornej literatúry, prizývanie zahraničných odborníkov, ako aj zahraničné stáže pre našich študentov.
Walter Komárek, jeden z najslávnejších československých prognostikov sa stal po novembri podpredsedom československej vlády. „Naši inžinieri, robotníci nie sú o nič horší ako v ktorejkoľvek rozvinutej západnej krajine,“ hovoril a podľa jeho prognóz mohlo mať Československo do troch-štyroch rokov schopnú trhovú ekonomiku. „Úroveň týchto krajín môžeme dobehnúť za päť až sedem rokov, v prípade, že získame rovnako veľký odbytový trh,“ povedal Komárek v apríli 1990 v rozhovore pre viedenský týždenník Wochenpresse.
(hr)