yšuje 30 percent.
Slovensko je zatiaľ bytostne závislé od dodávok ropy z Ruskej federácie a v rámci Visegrádskej štvorky sme na tom z hľadiska závislosti najhoršie. „Okrem toho zanedbateľného množstva, ktoré vyťažíme doma, dovážame všetku ropu z Ruska,“ potvrdil Ondrej Studenec z ministerstva hospodárstva.
Česi napríklad využívajú okrem ropovodu Družba aj ropovod z nemeckého Ingolstadtu. Môžu sa teda rozhodovať podľa aktuálnej ceny. Maďarsko má zasa v porovnaní so Slovenskom obrovské, až 200-dňové núdzové zásoby. U nás je to len 30 dní, čo sa ani nepribližuje požiadavkám Európskej únie. Silnou stránkou Poľska je bezproblémový a od Ruska nezávislý prístup k dodávkam ropy po mori.
Zatiaľ nie je isté, či by bola ropa z Kazachstanu pre Slovensko najvýhodnejšia a jej dodávka neznamená automaticky ani väčšiu nezávislosť od Ruska. Ak by ropa prúdila tým istým potrubím ako doteraz, teda ropovodom Družba, mení sa iba zdroj, a nie aj prepravná cesta.
„Áno, v prípade nejakej vážnejšej poruchy na Družbe by potom bolo jedno, kde sa ropa ťaží, ak sa k nám nedostane,“ povedal Studenec.
Pri napájaní na ruskú sieť môže okrem toho vzniknúť aj iný problém. Ruská federácia nie je členom tzv. energetickej charty, čo znamená, že nie je povinná ropu z cudzieho štátu pustiť cez svoje územie. Možnosť prepravy po vodnej ceste by potom bola drahšia. Zostáva ešte možnosť prepravy novým kazašským ropovodom. TOMÁŠ KURTANSKÝ