Prezident Schuster tvrdí, že úspešné rokovania v Kazachstane sa týkali aj dodávky ropy z Kazachstanu k nám a ich prepravy cez Slovensko ďalej na západ.
„Slovensko by sa malo usilovať o každý tranzit bez ohľadu na to, odkiaľ príde. Ide o úvahy, štúdie, ktoré treba dopracovať a najvýhodnejší variant sa použije,“ povedal.
Jedným by mohla byť preprava ropy na západ po Dunaji: „Posudzovali sme možnosti súvisiace s využitím Dunaja ako jednu z alternatív prepravy kazašskej ropy na územie Slovenska a ďalej do západnej Európy.
Ministerka privatizácie Mária Machová bola spolu s ministrom hospodárstva Ľubomírom Harachom v prezidentovej delegácii a na prezidentove slová reagovala: „Kazachstan vyjadril životný záujem, aby mohol predávať viac ropy aj na západoeurópske trhy. Je zase naším životným záujmom, aby tranzit bol čo najvyšší. Diverzifikácia ciest strategických surovín nie je len ropovod a dnes už aj oni rokujú s rumunskými prístavmi. Bude záležať len na našej strane, či sa do takejto prepravy dokážeme zapojiť.“
Podľa konvencie o režime plavby na Dunaji z roku 1948 je však zaručená slobodná a bezplatná plavba po celom splavnom úseku Dunaja, čiže Slovensko by z tejto prepravy malo sotva nejaký zisk. „Ale mohli by využiť naše lode. Išlo by o využitie našich prepravných kapacít,“ povedala ministerka a prezident Schuster doplnil: „Treba mať tankery pripravené, naložiť a doviezť.“
Nebude to ľahké, pretože na Dunaji je medzi prepravcami veľká konkurencia a Slovensko nemá veľa člnov, ktoré by sa dali prispôsobiť na prepravu ropy. Podstatne viac by mohol Kazachstan využiť napríklad ukrajinské lode, prípadne flotilu na Volge. (rf)