Na stretnutí s poslucháčmi Prešovskej univerzity to vysvetľoval tým, že u nich doteraz nevidel sebareflexiu k chybám, ktoré viedli k medzinárodnej izolácii Slovenska za ich vlády. Sám zdôraznil, že hovorí o HZDS a jeho lídrovi Vladimírovi Mečiarovi.
Dodal, že v tomto zmysle nestačí dnešná silná podpora vstupu do NATO zo strany HZDS, pretože Slovensko mohlo byť členom aliancie už vtedy, keď sa rozširovala o Česko, Poľsko a Maďarsko.
Americký diplomat pripomenul Mečiarovi tieto slová len dva dni po tom, čo predseda HZDS v Košiciach povedal, že môže urobiť „zabetónovaný“ záver - HZDS je akceptované ako strana, ktorá sa hlási k tradičným hodnotám. Mečiar sa pritom odvolal na západných politikov a všetkých funkcionárov Rady Európy.
Podpredseda HZDS Jozef Božik o včerajšom vyjadrení Hengela povedal, že „HZDS a jeho predseda má rešpekt doma a v zahraničí. Sám som mohol byť svedkom toho pri cestách v zahraničí, že postavenie HZDS je vnímané s veľkým rešpektom v USA a v západnej Európe“.
Predseda eurointegračného výboru parlamentu František Šebej si myslí, že zdvorilá konverzácia ešte neznamená, že HZDS považujú na západe za dôveryhodné. „Cesta k vierohodnosti vedie k vyčisteniu stola s minulosťou. Zatiaľ u pána Mečiara a HZDS nebol ani len náznak, že by preukázali kritický vzťah k tomu, čo Slovensko diskvalifikovalo v prvých kolách rozširovania,“ povedal Šebej.
Koncom uplynulého týždňa sa Mečiar odmietol dištancovať od bývalého šéfa SIS Ivana Lexu a vyzval na odtajnenie jeho spisov. Svoj odmietavý postoj ku zásahu NATO v Kosove Mečiar vysvetľoval chýbajúcim rozhodovacím mechanizmom OSN.
(sp, tasr)