Pôvodne sa odhadovalo, že nehoda, pri ktorej prišlo o život asi 260 ľudí, bude poisťovne stáť miliardu dolárov. Keďže väčšinu pasažierov tvorili obyvatelia Dominikánskej republiky, odhad sa znížil na 200 miliónov.
Táto suma je výrazne nižšia ako to, čo poisťovne pri podobných nehodách v poslednom čase vyplatili. „Je smutné, že tí, čo sú na tom finančne lepšie, pravdepodobne dostanú viac peňazí,“ povedal Julian Bray z Lloyds List pre BBC. „Oni (Dominikánci) sa pravdepodobne nebudú súdiť. Na rozdiel od obetí septembrového teroristického útoku, medzi ktorými sedeli aj osoby s vysokou cenou,“ dodal Bray.
Ak sa preukáže, že nehoda nebola výsledkom teroristického útoku, poisťovňa by podľa medzinárodných dohôd mala vyplatiť pozostalým za každého mŕtveho 140-tisíc dolárov. Priemerná náhrada za smrť Američana s vyšším príjmom, ktorého pozostalých zastupuje agresívny právnik, dosahuje milióny. Preto boli pôvodné odhady náhrad za pondelkovú tragédiu také vysoké. „Dolná hranica, ktorú musia aerolinky uhradiť, je stanovená, vplyvní ľudia sa však môžu súdiť,“ povedal Bray.
Napríklad pád lietadla spoločnosti Swissair, v ktorom boli hlavne Američania a Európania, stál poisťovňu 800 miliónov. Výška náhrady však dosiahla takú vysokú hodnotu až po tom, ako sa v médiách objavila informácia, že poisťovňa chcela od spoločnosti, aby zaplatila 134-tisíc dolárov za každého Američana a 134-tisíc dolárov za všetkých ostatných cestujúcich spolu.
Dôvodom je, že americké súdy môžu priznať poškodeným neobmedzené náhrady na základe ich možného doživotného príjmu, psychickej ujmy a ďalších dôvodov. Na americké súdy sa možno obrátiť, ak lietadlo smerovalo do USA alebo odlietalo z USA, ak americká spoločnosť vlastnila lietadlo alebo ho vyrobila. To využili pozostalí po obetiach minuloročnej nehody concordu, ktorý mal letieť z Paríža do Ameriky. Keď sa začali vyhrážať leteckej spoločnosti, že to dajú v Amerike na súd, ona im radšej za každú obeť vyplatila v priemere 1,5 milióna dolárov.
GABRIEL KÁDASI