ie prvého a druhého bloku jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Denník SME o tom informoval hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chamlovský.
Do fondu, ktorý vznikne na základe dohody, získa vláda od Európskej únie postupne do roku 2006 spolu 6,4 miliardy korún. Celkové náklady na likvidáciu sú pritom podľa analýzy ministerstva hospodárstva a Slovenských elektrární 14,816 miliardy korún. Vláda preto bude musieť hľadať aj iné, najmä zahraničné zdroje.
Dva bloky elektrárne sa majú odstaviť postupne v rokoch 2006 a 2008. Tento harmonogram je kompromisom, ktorý sa vláde podarilo dosiahnuť s Európskou úniou. Ešte pred začatím odstavovania má rezort hospodárstva vypracovať návrhy na ďalšie využitie priestorov elektrárne. Počas vyraďovania z prevádzky bude ešte možné z reaktorov získavať dodávky tepla. Jedným z možných využití je aj vybudovanie zariadenia vyrábajúceho energiu na inej ako jadrovej báze, uvažuje sa napríklad aj o paroplynovom cykle. Reaktory sa neodstavia okamžite už v roku 2006. Celý proces ukončenia prevádzky potrvá až do roku 2011. Likvidácia zariadení na „zelenú lúku“ až do roku 2098.
Schvaľovanie textu dohody malo dramatický priebeh motivovaný predovšetkým krátením funkčného obdobia súčasnej vlády. Rokovanie vlády a následne i parlamentu o dohode sa tak neobišlo bez početných pripomienok politických strán, ktoré nie vždy smerovali k samotnému jadru problému. Okrem problému financovania odstavenia elektrárne, o ktorom hovorí dohoda, sa tak diskutovalo o tom, či je elektráreň vôbec potrebné odstaviť. Predošlá vláda pritom už v roku 1994 schválila odstavenie elektrárne najneskôr do roku 2000.
Lídri vládnej koalície však nakoniec zohľadnili vecnú pripomienku KDH na úpravu znenia jedného z článkov dohody. Slovo „likvidácia“ sa v ňom nahradilo slovom „vyraďovanie“, aby nevznikol dojem, že sa vláda zaväzuje oba bloky elektrárne zlikvidovať už ku koncu roka 2008.
TOMÁŠ KURTANSKÝ