ia Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu, Európskej komisie, Európskeho združenia spracovateľov plastu a Nováckych chemických závodov, ktoré sú jediným výrobcom PVC na Slovensku.
Prezentovali PVC ako plast, ktorý má „veľký význam pre národné hospodárstvo a zároveň je ekologicky akceptovateľný pre spoločnosť aj do budúcnosti“, čo je v rozpore so súčasnou legislatívou v oblasti odpadov. Ich konferencia narazila na nevôľu aktivistov Spoločnosti priateľov Zeme, ktorej zástupcovia neprijali pozvanie výrobcov PVC a zvolili tichú demonštráciu pred budovou konferenčného oddelenia.
Výrobcovia a dovozcovia PVC síce uznávajú, že „sa aj svet snaží počet výrobkov z PVC znižovať a tým prispievať k ochrane životného prostredia“, ale na druhej strane slovenskú legislatívu obviňujú z tvrdosti. Podľa iných odborníkov je preorientovanie sa z PVC alebo výrobkov z neho na iné materiály v strojárstve, elektrotechnike, stavebníctve, vo farmácii a v automobilovom priemysle do roku 2008 len ťažko uskutočniteľné.
Výrobcovia PVC sa snažia presvedčiť zákonodarcov, aby zmenili nový zákon o obaloch. Včera prezentovali aj najmodernejšie výsledky v oblasti recyklácie a ekologickej sanácie PVC s cieľom poukázať na menšie riziko pri jeho používaní a najmä následnej likvidácii.
Pri likvidácii PVC spaľovaním unikajú do ovzdušia toxické dioxíny. Niektoré krajiny tento problém vyriešili zákazom spaľovania PVC. Slovenské zákony to nezakazujú. Ekológovia pri presadzovaní zákona o zákaze výroby a dovozu PVC argumentovali štatistikou, z ktorej Slovensko nevychádza práve najlepšie.
Napríklad výskyt dioxínov v materskom mlieku je u nás vyšší ako v iných krajinách a aj emisie dioxínov 80- až 300-násobne prevyšujú limity Európskej únie.