Vláda už do predaja fondu nezasiahne

BRATISLAVA - Vládny kabinet včera odmietol rokovať o návrhu ministerky financií Brigity Schmögnerovej prehodnotiť privatizáciu lukratívneho Reštitučného investičného fondu. Ministerka napriek tomu stále považuje rozhodnutie Fondu národného majetku (FNM) .

BRATISLAVA - Vládny kabinet včera odmietol rokovať o návrhu ministerky financií Brigity Schmögnerovej prehodnotiť privatizáciu lukratívneho Reštitučného investičného fondu. Ministerka napriek tomu stále považuje rozhodnutie Fondu národného majetku (FNM) a Slovenského pozemkového fondu predať takmer 40-percentný balík akcií reštitučného fondu konzorciu troch súkromných investorov za nešťastné a nevýhodné. „Zdá sa, že nie je vôľa baviť sa o tom ďalej,“ vyhlásila ministerka po rokovaní vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci Schmögnerovej presvedčenie o nevýhodnosti predaja akcií fondu podporuje aj ministerka privatizácie Mária Machová, vláda už zrejme nebude zasahovať do jeho privatizácie. „Vláda si vypočula môj názor. Ďalej sa o tom nerokovalo. Nie je vôľa o tom hovoriť,“ povedala Schmögnerová. Pripomenula, že svoje stanovisko o nevýhodnosti predaja nemení a z pohľadu tisícok akcionárov fondu považuje za výhodnejšiu možnosť úplnú likvidáciu fondu. Ako začiatkom tohto týždňa povedala v rozhovore pre denník SME, týmto spôsobom by drobní akcionári dosiahli „výrazne vyššiu výťažnosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka financií navyše spochybnila dôveryhodnosť členov konzorcia, ktoré ako jediné splnilo podmienky FNM stanovené pri predaji reštitučného fondu. Privatizovaný reštitučný fond totiž vlastní viacero podielov vo „veľmi významných slovenských podnikoch“, v ktorých by sa jeho privatizéri mohli obohatiť na úkor ostatných drobných akcionárov. Predajom akcií fondu by navyše podľa ministerky Schmögnerovej získali manažérsku kontrolu spoločnosti, s ktorými nemá štát dobré skúsenosti.

Novým majiteľom 38,59-percentného balíka akcií reštitučného fondu sa tak zrejme definitívne stane konzorcium troch firiem - českej J&T Banky, slovenskej Prvej penzijnej a americkej The Brookdale Group. Väčšiu časť z predávaného balíka tvorí podiel FNM, ktorý za jednu akciu zinkasuje 811 korún. Jeho celkový výnos z predaja 58,59-percentného podielu na základnom imaní reštitučného fondu dosiahne 507 miliónov korún. Ďalších 170,5 mil. Sk konzorcium zaplatí Slovenskému pozemkovému fondu, ktorý za 10-percentný podiel vo fonde zinkasuje 170,5 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

MICHAL NALEVANKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu