Agora, Bratislava 2004, preložila Barbara Lášticová
Nové svetové strašidlo, strašidlo nihilizmu, zastihlo demokratický svet nepripravený. Pred 11. septembrom 2001 nijaký politik, nijaký analytik jeho hrozbu nepredvídal. Glucksmann nám však ukazuje, že literatúra je oveľa predvídavejšia. Predpovedá toto absolútne násilie už dvesto rokov. Preto sa Glucksmann na nihilizmus a terorizmus díva cez neľútostné oko Flauberta, Puškina, Dostojevského, Čechova a ďalších. A on, ktorý tajne strávil v Čečensku niekoľko týždňov, pridáva k pohľadu veľkých literárnych predchodcov svoj vlastný. Vrhá obnažujúce svetlo na Rusko, kolísku nihilizmu, a na ruskú vojnu proti Čečensku. Rovnako neľútostne rúca mylné hypotézy historikov a zaslepených politikov, ktorí sa po skončení studenej vojny utešovali, že odteraz bude na tomto svete všetko v najlepšom poriadku.
Michal Viewegh: Vybíjaná
Petrov.sk, Bratislava 2004, preložil Pavol Weiss
Najnovší román Michala Viewegha Vybíjaná sleduje v rozsiahlom časovom oblúku pestré osudy niekoľkých spolužiakov z gymnázia od čias ich dospievania až na prah dovŕšenej štyridsiatky. Znalci diela najčítanejšieho českého autora sa tu opäť stretnú s dobre známou, melancholicky ladenou groteskou, tentoraz o priateľstve, osudových láskach, alkohole, kráse i ošklivosti, ale predovšetkým o smútku, ktorý sa s pribúdajúcimi rokmi vkráda do životov starnúcich hrdinov.
Jacqueline Wilsonová: Dvojčatá v akcii
Slovart, Bratislava 2004, preložila Natália Holinová
Jednovaječné dvojčatá Ruby a Garnet majú 10 rokov a neobyčajné problémy. Nežijú v normálnej rodine, ale chcú vyzerať normálne. Majú ocka a starú mamu a všetko oblečenie dvojmo. Nie sú úplne rovnaké, ale takmer rovnaké a dobre sa dopĺňajú. Trápia ich otázky: Čo s ockovou priateľkou, "hnusnou" Rose? Ostať aj naďalej rovnaké? Ako sa šikovne vyhnúť hŕbe padajúcich kníh? O tomto a všeličom inom z ich nevšedného života hovorí kniha Dvojčatá v akcii. Hoci Wilsonová nepochádza z dvojčiat, presvedčivo a veľmi vtipne zachytáva drobné nezhody a žabomyšie vojny medzi súrodencami aj ich neohrozené spojenectvo pred otcovou novou priateľkou.
Slavomír Michálek, Nataša Krajčovičová a kol.: Do pamäti národa. Osobnosti slovenských dejín prvej polovice 20. storočia
Veda, Bratislava 2003
Monografia spláca dlh slovenskej historiografie v oblasti vedeckého spracovania biografických príručiek k slovenským dejinám, osobitne dejinám 20. storočia. Podáva prehľadné, vedecky overené údaje o slovenských osobnostiach, ktoré sa podieľali na tvorbe slovenských dejín, zachytáva súvislosti a vzťahy slovenských i širších európskych reálií. Obsahuje medailóny 168 osobností v oblasti politiky, diplomacie, cirkví, vojenstva, hospodárskeho a kultúrneho života.
(ba)