
Slovenská televízia nemala z tejto udalosti žiadne archívne záznamy. Hudec našiel potrebné informácie v Prahe. Tam získal aj zoznam ľudí, ktorí sa na pogrome aktívne zúčastnili a boli zaň odsúdení. Zistil, že dvaja z nich žijú, a tých oslovil. Pred kamerou súhlasil vypovedať len jeden.
"So všetkými ľuďmi, s ktorými som sa v Topoľčanoch stretol, som sa zblížil," hovorí pre SME Dušan Hudec, "aj keď som sa neztotožnil s ich názormi." Pri rozhovoroch pocítil, že mesto má ešte stále traumu z povojnových udalostí. "Mohol by som mať o desať- pätnásť výpovedí viac, keby sa niektorí nakoniec nezľakli. Mali strach, ako zareagujú topoľčianski potomkovia tých, ktorí arizovali."
Miluj blížneho svojho je autentický, sociálny dokument, pri ktorom tvorca neinscenuje predkamerovú realitu, ale prispôsobuje sa jej - aj dlhým čakanín. "Nedá sa zo dňa na deň dosiahnuť, aby sa ľudia rozhovorili. Treba ich rešpektovať, byť voči nim vnímavý a nechcieť od nich všetko naraz," hovorí Hudec.
Aj preto stál film veľa peňazí a v STV spôsobil chaos. Jeho výrobu sprevádzali od začiatku problémy. Dvakrát bola pozastavená, raz za starého vedenia, raz za dnešného. "Dušan Hudec sa natrápil. Televízia mu absolútne neposkytla dôstojné podmienky," hovorí intendant Dvojky Jaroslav Kerner, ktorý sa minulý rok zaslúžil o obnovu výroby. "Svoje urobilo aj to, že Hudec nazbieral nevídaných dvadsaťtri hodín výpovedí - nikto nevedel odhadnúť, koľko času bude potrebovať na zostrih." Šéfdramaturg pôvodnej tvorby Ľuboš Machaj vysvetľuje: "STV je zvyknutá vyrábať kratšie cykliky a štandardným postupom. Zrazu sa objavil autorský dokument a hneď bolo z toho čertovo kopýtko. Oveľa ťažšie sa totiž realizuje, jeho výroba sa ťažšie riadi."
V marci chcel pre prekročenie rozpočtu výrobu náhle ukončiť producent STV Ivan Janovský, minulý týždeň vysielanie filmu ohrozila požiadavka riaditeľa Richarda Rybníčka vystrihnúť vetu: "Židi, Cigáni, to je najväčšia háveď pod slnkom, pamätajte si to, pokiaľ tí budú na svete, poriadok nebude."
"Povedal mi ju jeden z účastníkov pogromu," hovorí Hudec. "Keď som k nemu prišiel prvýkrát, ukázal mi dokument - svoj rozsudok a povedal mi, že sa za to nehanbí. Trápilo ho len to, že nemá záruku, že jeho slová vo filme použijem. Rešpektoval som jeho názor, použil som ich, napokon, sú súčasťou širšej výpovede."
Touto vetou sa z Hudecovho filmu stal viac ako len historický dokument. "Veta prepája minulosť so súčasnosťou. Je dôležité ukázať, že takéto prúdy stále existujú, aj keď to mnohých provokuje. S minulosťou sa totiž vyrovnáva ľahšie," hovorí Machaj. A priznáva, že aj on myslel pri kontrolnej projekcii na komplikácie: "Za jedenásť rokov v rádiu Twist som zažil veľa súdov a viem, že právnici nehľadia na kontext. Napriek tomu si myslím, že veta má zmysel a film som bez výhrad schválil."
Aby sa STV vyhla problémom, dokument Dušana Hudeca odvysiela dnes večer ako súčasť diskusie mimoriadneho vydania relácie Pod lampou. Film sa bude dnes o 17.30 h zadarmo premietať aj v bratislavskom kine Tatra.