Zlatá palma pre Michaela Moora

Zlatú palmu si z Cannes odnáša americký režisér Michael Moore. V sobotu, v predposledný deň prestížneho filmového festivalu to vyhlásila porota vedená režisérom Quentinom Tarantinom.

Dojatý režisér Michael Moore, ocenený Zlatou palmou za dokument Fahrenheit 911. Cenu mu odovzdala herečka Charlize Theron (vpravo).

FOTO - REUTERS

Moore vo Francúzsku súťažil s "anti-bushovským" dokumentom Fahrenheit 911. Rozhodnutie poroty sa síce dá považovať za politicky motivované, v dnešnej napätej dobe je však celkom pochopiteľné. Je dobré, že podporu získal film, ktorý by niektorí mocní tohto sveta radšej zlikvidovali z povrchu zemského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Grand Prix si odniesol kórejský režisér Park Chan-wook za thriller Old Boy, príbeh muža, ktorý sa mstí za nespravodlivé uväznenie. Aj o tejto cene sa v kuloároch špekulovalo už od začiatku festivalu.

SkryťVypnúť reklamu

Azda najväčším prekvapením bolo udelenie ceny za réžiu francúzskemu filmárovi rómskeho pôvodu Tonymu Gatlifovi za film Exils. Sám tvorca bol cenou očividne ohromený a priznal sa, že s niečím takým vôbec nepočítal. Gatlif je jediný svetovo uznávaný rómsky režisér, ktorý sa vo všetkých filmoch hlási k svojim koreňom. Aj keď žije vo Francúzsku a s obľubou nakrúca v španielskej Andalúzii, narodil sa v roku 1948 v Alžírsku.

Tam poslal aj hrdinov svojho filmu. Rómsky mladík Zano jedného dňa presvedčí svoju priateľku Naimu, aby sa vydali opačným smerom, po stopách svojich otcov z Francúzska cez Španielsko a Maroko až do Alžírska, odkiaľ ich rodiny kedysi odišli do exilu. Na túto cestu si hlavní hrdinovia vezmú len svoju hudbu, ktorá tvorí výraznú zložku celej snímky. Podľa kuloárových rečí Exils nadchol predovšetkým samotného Tarantina, ktorý zrejme Gatlifove staršie filmy nepozná- Gatlif totiž nič podstatne nové nepriniesol.

SkryťVypnúť reklamu

Cenu za ženský herecký výkon tiež pomerne prekvapivo získala čínska hviezda Maggie Cheung, ktorá vo filme Clean francúzskeho režiséra Oliviera Assayasa stvárnila rolu narkomanky, snažiacu sa získať naspäť svoje dieťa. Omnoho viac sa čakalo, že túto cenu by si mohla odniesť Francúzka Marilou Berry, ktorá vo filme Ako obrázok režisérky Agnes Jaoui stvárnila mladú ženu, trpiacu tým, že má niekoľko kíl navyše a nevyzerá ako modelky z titulných strán módnych časopisov. Tento všeobecne veľmi priaznivo prijatý film získal nakoniec cenu za scenár. Agnes Jaoui ho napísala spolu so svojím manželom, scenáristom a hercom Jean-Pierrom Bacrim.

Cenu za mužský herecký výkon získal mladý Japonec Yagira Yuuya. Vo filme Nobody knows režiséra Hirokazu Kore-edu stvárnil chlapca, ktorý sa musí postarať o svojich súrodencov po tom, čo ich opustí matka.

SkryťVypnúť reklamu

Cenu poroty si ex-aequo rozdelili černošská herečka Irma P. Hallová, ktorá si zahrala po boku Toma Hanksa v novom filme bratov Coenovcov The Ladykillers, a thajský film Tropical Malady režiséra Apichatponga Weerasethakulu, kombinujúci obraz súčasnosti s miestnou legendou. Snímka sa odvíja celkom v duchu ázijskej moderny- v extrémne pomalom rytme. Táto cena je veľkou poctou jednej z nových kinematografií, ktorá sa len pred niekoľkými rokmi začala výraznejšie presadzovať na mape súčasného filmového sveta.

Súťaž bola tento rok lepšia ako vlani. Našlo sa v nej ešte zopár ďalších favoritov, ktorým sa napokon žiadna cena neušla. Aj po obchodnej stránke bol tohtoročný canneský festival omnoho úspešnejší ako minulý. Na filmovom trhu sa objavil rekordný počet 74 krajín. Po prvý raz medzi nimi nechýbalo ani Slovensko, ktoré sa predstavilo v spoločnom pavilóne s Českou republikou a Poľskom.

SkryťVypnúť reklamu

Škoda, že v hlavnej súťaži sa objavil okrem Kusturicovho filmu Život je zázrak (ktorý bol však nakrútený prevažne za francúzske peniaze) prakticky len jediný celovečerný film z bývalého východného bloku - maďarská Kontrola režiséra Nimroda Antala.

Zlatá palma Michael Moore: Fahrenheit 911

Grand Prix Park Chan-wook: Old Boy

Cena poroty Irma P. Hallová (Ladykillers) a Tropical Malady

Najlepší režisér Tony Gatlif (Exils)

Najlepší scenár Agnes Jaoui, Jean-Pierre Bacri (Comme une image)

Zlatá kamera Keren Yedaya

Najlepšia herečka Maggie Cheung (Clean)

Najlepší herec Yagira Yuuya (Nobody Knows)

Najlepší krátky film Catalin Mitulescu: Trafic

Cena poroty za najlepší krátky film Jonas Geirnaert: Flatlife

Autor: Štefan Uhrík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu