Kim prepustil stratené deti Japonska

Severná Kórea v sobotu prepustila osem rodinných príslušníkov japonských občanov unesených v 70. rokoch jej agentmi. ...

Na stretnutie so svojim americkým manželom Charlesom Jenkinsom si jeho manželka Hitomi Sogaová ešte musí počkať. Uvidia sa až v Pekingu. FOTO - REUTERS Severná Kórea v sobotu prepustila osem rodinných príslušníkov japonských občanov unesených v 70. rokoch jej agentmi. Nevšedný príbeh rodín, ktoré vznikli za bizarných okolností po zavlečení z demokratického Japonska do totalitnej a zaostalej Kórey, rozlúskol na krátkej návšteve Pchjongjangu japonský premiér Džuničiró Koizumi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S najvyšším predstaviteľom KĽDR Kim Čong-ilom sa mu podarilo vyjednať počas ich 90-minútového stretnutia návrat svojich krajanov a s piatimi sa vrátil do Tokia.

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo to však zadarmo - Japonsko do zbedačenej Severnej Kórey pošle dodávky 250-tisíc ton potravín a zdravotnícku pomoc za asi desať miliónov dolárov. Severokórejský prezident podľa Koizumiho povedal, že si želá Kórejský polostrov bez jadrových zbraní - práve jeho jadrový program priniesol na Ďaleký východ takú nervozitu.

Unášali ich agenti

S únosmi obyčajných, mladých Japoncov začali severokórejskí agenti pred štvrťstoročím. Kaoru Hasuike (dnes 46) a jeho priateľka Jukike sa v roku 1978 prechádzali po pláži v severnom Japonsku. Romantická prechádzka mladých ľudí sa skončila v Severnej Kórei. Agenti komunistického štátu ich premohli, zašili do vriec a loďou previezli do KĽDR, aby tam špiónov vyučovali japončinu a japonské reálie. Mladí Japonci sa v Severnej Kórei v roku 1980 zosobášili, vychovali dve deti a žili rovnako ako celá krajina v úplnej izolácii od celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Až v roku 2002 sa premiérovi Koizumimu na jeho prvej návšteve komunistického štátu podarilo dosiahnuť prepustenie piatich unesených Japoncov. Kaoru a Jukike sa dostali domov. Ich dcéra, ktorá vyštudovala univerzitu v Pchjongjangu, a syn študujúci informatiku však zostávali zajatcami Kim Čong-ila. Celá rodina sa zišla až v sobotu, keď sa vrátili spolu s ďalšími tromi mladými ľuďmi do vlasti ich rodičov. Médiá na stretnutie nemali prístup.

Nevyjasnené prípady

Japonsko reagovalo na ich návrat zvláštnymi vydaniami denníkov. Reakcie však neboli len nadšené. Ešte stále zostáva nevyjasnený osud desiatich unesených Japoncov a ich rodiny sú veľmi nespokojné. Pchjongjang tvrdí, že osem z unesených už zomrelo. To však neznamená, že v KĽDR už nie je nijaký Japonec.

SkryťVypnúť reklamu

"Cítim to ako zradu," reagoval otec Megumiho Jokotu, ktorého v roku 1977 uniesli ako trinásťročného, na stretnutie japonského premiéra s Kim Čong-ilom. O osude svojho syna sa nič nedozvedel a neurčitá dohoda, že pátranie po ďalších nezvestných bude pokračovať, ho neuspokojila.

Napriek týmto výhradám je prepustenie japonských detí prielomom v historicky zaťažených vzťahoch medzi Japonskom a Severnou Kóreou. Japonsko pri rokovaniach až doteraz prakticky nepripúšťalo inú tému rokovaní.

Američanov osud

Koizumi vyjednal slobodu aj pre amerického vojaka Charlesa Jenkinsa, manžela unesenej Japonky Hitomi Sogaovej, ktorá sa vrátila do svojej vlasti už v roku 2002. Jenkins a dve jeho dcéry však do Japonska neodcestovali. Američan je totiž dezertérom, ktorý pred štyridsiatimi rokmi prebehol z juhokórejskej zóny na severokórejské územie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vstúpil na japonské územie, hrozilo by mu, že by ho mohli postaviť pred americký vojenský súd a tak odmietol vycestovať s ostatnými do Tokia. Američania mu zradu odpustiť nehodlajú (v Japonsku to mnoho ľudí sklamalo), a tak Koizumi povedal, že celá rodina sa stretne v čínskom Pekingu, kde sa môžu rozhodnúť o svojej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 917
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 784
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 685
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 605
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 001
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 619
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 231
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu