Americká šprintérka Kelli Whiteová bude musieť zlaté medaily z vlaňajších MS odovzdať. Priznala sa k nedovolému užívaniu dopingu, akceptovala dvojročný dištanc a všetky jej výsledky od 15. decembra 2000 anulujú. FOTO - ČTK/AP
Teraz v stredu sa sama priznala k oveľa väčšienu priestupku, požitiu anabolík, a ihneď akceptovala dvojročný dištanc i anulovanie všetkých svojich výsledkov od 15. decembra 2000. Ide o prvý takýto férový čin športovca vôbec. Odhalenie vážneho priestupku z vlastnej iniciatívy, nie pod ťarchou dôkazu.
V Paríži 2003 išlo o dosť kontroverzný prípad, lebo látka, ktorú zobrala atlétka v lieku Provigil, nebola na zozname zakázaných substancií, ba práve modafilín rok predtým z neho vyškrtli. Whiteovú obvinili na základe klauzuly - a príbuzné látky.
Prvé priznanie - s výhovorkami
Útla 27-ročná rodáčka z kalifornského Oaklandu vystupovala pred necelým rokom na štadióne Stade de France sympaticky. "Brala som ten prípravok. V mojej rodine trpíme dedičnou chorobou spôsobujúcou malátnosť a časté migrény. Žiaľ, neuvedomila som si, že mám niečo nahlasovať, lebo modafilín nie je na zozname zakázaných látok. Napokon, ani môj osobný lekár to nepovažoval za potrebné. Medaily si zaslúžim, tvrdo som sa na ne nadrela."
Modafilín patrí medzi takzvané ľahké drogy, teda šprintérku by podľa regúl medzinárodnej atletickej asociácie napomenuli a zobrali jej tituly.
Pokračovanie
Neskôr sa rozchýrilo, že modafilín je krycím prostriedkom na podstatne tvrdšiu drogu, dlho neodhaliteľné anabolikum tetrahydrogestrinón (THG) a odsudzovaný erythropoetín (EPO).
V USA praskla rozsiahla aféra okolo firmy BALCO, ktorá vyrábala práve THG a lieta v nej mnoho atlétov. S kalifornským podnikom, vyrábajúcim oficiálne dovolené výživové doplnky, reklamne spolupracovala i prvá hviezda svetovej atletiky, americká šprintérka Marion Jonesová i jej životný partner, svetový rekordér na 100 metrov Tim Montgomery. Ani jednému žiadne požitie dopingu nedokázali. Všetky testy, a bola ich azda stovka, mali negatívne. Aj Whiteová.
Druhé priznanie - bez výhovoriek
V stredu urobila Kelli senzačné vyhlásenie - už dávnejšie som brala EPO i THG. Športovec sa priznal k dopingovému prehrešku, hoci mu ho nikto nedokázal! Poznáme zásadne opačné reakcie. I stupídne vyhlásenia o podstrčeniach v zubnej paste (nemecký vytrvalec Bauman), ba komplot zahraničných spravodajských služieb (kubánsky výškar Sotomayor).
Aká je skutočná sila výpovede?
Whiteovej čin je iste chvályhodný, hoci, spomenúc si, na parížske kasanie sa o vine z čírej nevedomosti, uberá priznaniu na sile. Dokonca vyvoláva mnohé otázniky - prečo tak Kelli urobila. Ak skutočne v snahe pomôcť očistiť šport, tak klobúk dolu. Americký olympijský výbor totiž uvažuje o nevyslaní na olympiádu do Atén i takých športovcov, ktorí sú podozriví (teda i Jonesová a Montgomery), čo môže vyvolať netušenú reťazovú reakciu súdnych sporov a obviňovaní.
Reakcie: obdiv i vyhrážky
Jeden z kajúcnych výrokov Whiteovej si však zaslúži pozornosť pre hlbokú myšlienku. S tromi výkričníkmi. "Uberala som sa cestou chudobnej voľby zvyšovania výkonnosti."
Whiteová sa rozhodla spolupracovať s Americkou antidopingovou agentúrou. Jej predstaviteľ Terry Maden v agentúre AP chváli: "Kelli si zaslúži úctu." Žiaľ, prevážili opačné reakcie, i výhražné. "Viacerí ľudia, ktorým som dôverovala, reagovali na môj krok výrazne negatívne," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení americkej šprintérky. Najsilnejšia atletická krajina sveta sa zmieta vo vážnej morálnej kríze. PETER FUKATSCH