BRATISLAVA – Rôzny pohľad politikov na daňové zaťaženia a daňové zákony občas vyvolá legislatívnu búrku. Ministerstvo financií, ktoré zákony pripravuje, ich po všetkých pozmeňovacích návrhoch poslancov často nespoznáva.
V boji o presadenie vlastnej predstavy daní sa poslanci občas pomýlia alebo presadia zlý paragraf, po ktorom musí nasledovať novela zákona. Takto sa novely množia a ich počet pôsobí dojmom legislatívneho chaosu.
Gastrolístky
Príkladom prijatia „nikým nechceného“ paragrafu bol návrh poslanca SDĽ Vladimíra Maňka o použití gastrolístkov.
Podľa novely zákona o dani z príjmov bude možné gastrolístkami platiť len v jedálňach a reštauráciách a nebude nimi možné platiť za nákup potravín. Maňka návrh obhajoval tým, že gastrolístky sa využívajú na kúpu benzínu, alkoholu či cigariet a neslúžia na pôvodný účel.
Po vlne odporu vo verejnosti zmenila svoj názor aj SDĽ. Jej vedenie vyhlásilo, že cieľom Maňkovej iniciatívy nebolo poškodiť zamestnancov, ale zamedziť daňovým únikom. „SDĽ pozorne vníma negatívne ohlasy občanov. Nemyslíme si, že by občania nemali mať možnosť nakupovať bežnú stravu aj v iných ako reštauračných zariadeniach. Z týchto dôvodov vykonáme v priebehu niekoľkých dní kroky, ktoré povedú k náprave nejasného stavu,“ tvrdí vedenie strany.
Uvažuje sa, že využitie gastrolístkov sa spresní vo vyhláške ministerstva financií, prípadne by novelu zákona o daniach z príjmov vrátil na opätovné prerokovanie prezident Rudolf Schuster.
Podpredseda strany Ľubomír Andrassy povedal, že pozmeňujúci návrh Maňku nebol najšťastnejší.
Paušálna daň
Pravdepodobne nevedomky zrušili poslanci minulý týždeň aj obľúbenú paušálnu daň. Stalo sa tak odhlasovaním návrhu poslanca Pavla Prokopoviča, ktorý mal rozšíriť možnosť uplatňovať túto daň na slobodné povolania, najmä umelcov a novinárov.
Znenie, ktoré Prokopovič predložil parlamentu, bolo tak nešťastne formulované, že ak by zákon podpísal prezident, paušálna daň by od budúceho roka prestala existovať. Tomu chce zabrániť ministerka financií Brigita Schmögnerová, ktorá na to upozornila prezidenta a odporučila mu, aby zákon nepodpísal.
„Po doplnení uvedeného návrhu do textu ustanovenia paragrafu 15 (…) sa však celé ustanovenie paragrafu 15 zákona o daniach z príjmov stáva neúčinné,“ napísala ministerka prezidentovi. „Inštitút paušálnej dane by podľa takéhoto znenia nemohli využiť ani tí daňovníci, na ktorých sa v súčasnosti vzťahuje,“ argumentuje Schmögnerová.
Trojdaň
Častým dôvodom, prečo sa už schválené zákony vracajú späť do parlamentu, je vecný odpor ministerstva financií. Zákon o trojdani, ktorý sa stal tento rok jedným z najviac diskutovaných daňových zákonov, sa možno dostane späť k poslancom nie kvôli zrušeniu dane z dedičstva, ale kvôli inej zmene, s ktorou pôvodne nikto nepočítal.
Poslanci totiž schválili zákon aj s návrhom poslanca Petra Tatára, ktorý ruší povinnosť zaplatiť daň z darovania občianskym združeniam. Napriek tomu, že ministerstvo financií napokon bolo ochotné „prehliadnuť“, že zákon sa rozchádza s predstavou ministerských úradníkov, Tatárov návrh ho inšpiroval k odporúčaniu pre prezidenta – nepodpísať. (jj,sp)