
Zánik fondu na podporu bývania však jeho šéf Zoltán Kása nepovažuje za príliš štastný. „Uznávam, že je to, ako pri ostatných štátnych fondoch, záväzkom voči Svetovej banke. Na rozdiel od iných fondov, my však neberieme drahé pôžičky od zahraničných bánk a celý systém podpory je úplne transparentný. Významným zdrojom nášho financovania sú dnes aj splátky od ľudí, ktorí získali pôžičky,“ argumentuje Kása.
Zvlášť neštastné sú pritom podľa neho úvahy o presune štátnej podpory bývania na Slovenskú záručnú a rozvojovú banku, ktorá sa venuje aj množstvu iných aktivít. „Je to pre banku náročná agenda, dnes máme asi 24-tisíc klientov a obhospodarujeme 14 miliárd korún. Sami nestačíme žiadosti vybavovať, ťažko si preto predstaviť, že si niekto z banky bude brať prácu domov ako my,“ skonštatoval. ŠFRB má zaniknúť k prvému januáru 2003, teda až po nových parlamentných voľbách. Do 31. marca budúceho roka sa má pripraviť zákon o jeho transformácii.
K začiatku tohto týždňa fond evidoval spolu 3621 žiadostí, čo je podstatne menej ako minuloročných šesťtisíc. Mení sa aj zloženie žiadateľov. Zvyšuje sa počet žiadostí miest a obcí na úkor bežných občanov.
Je to dané novými podmienkami podpory výstavby nájomných bytov, platnými od mája tohto roka. Zároveň sa rozširujú možnosti riešenia bytovej otázky pomocou bankových produktov. Z celkového počtu žiadostí bolo až 3030 od mladých ľudí do 35 rokov, ktorí požadujú spolu sumu 1,680 miliardy korún. Oproti tomu len 118 žiadostí samospráv znie na 1,280 miliardy korún. Jedna žiadosť obce môže totiž byť aj na 30 miliónov korún.
Celková suma, ktorú môže fond v tomto roku poskytnúť, je 3,884 miliardy korún.
Od budúceho roka sa má vyrovnať výška podpory pre ľudí do 35 aj nad touto vekovou hranicou. Obe skupiny budú môcť získať pôžičku do výšky 700-tisíc korún. Doterajšie podmienky splácania sa nemenia.
TOMÁŠ KURTANSKÝ