
Na bezpečnú cestu jadrového odpadu z Francúzska do Nemecka dohliadali tisícky policajtov. FOTO - TASR/EPA
Do Francúzska vozí Berlín svoje vyhorené palivo na recyklovanie, ale zvyšky je povinné uskladniť na svojom území.
Po vyložení vlaku v dedine Dannenberg prešli špeciálne kontajnery Castor posledných dvadsať kilometrov v kamiónoch pod ochranou polície. Žiadne protestné akcie odporcov atómu cestu nákladu už nenarušili. Demonštráciu asi 200 aktivistov na príjazdovej ceste k prekladisku rozohnala polícia už niekoľko hodín pred príchodom kolóny. Na poslednom úseku transportu dochádza tradične k najťažšie zvládnuteľným protestom. Na prepravu jadrového nákladu nemeckým území dohliadalo 15-tisíc policajtov.
V utorok museli niekoľkokrát zasahovať obuškami a slzotvorným plynom. Radikálne občianske skupiny sa však v súčasnosti zameriavajú hlavne na protesty proti vojne v Afganistane, preto boli tentoraz už tradičné protesty proti preprave jadrového odpadu miernejšie.
V Gorlebene sa pod skladovou halou nachádza ložisko soli a zariadenie nie je vybavené na trvalé uskladnenie vyhoretého paliva. Na nátlak Zelených vláda v Nemecku rozhodla o likvidácii výroby atómovej energie - to ju však nezbavuje povinnosti vyriešiť trvalé ukladnenie odpadu.
(čtk)