
Bojovníci opozičnej Severnej aliancie prichádzajú do Kábulu. FOTO - REUTERS
KÁBUL, ISLAMABAD - Taliban sa včera podľa tlačovej agentúry AIP stiahol z východoafganských miest Džalalabád, Chóst a Asadábád, správneho strediska provincie Kunar. Severná aliancia a lokálni velitelia kontrolujú už najmenej 15 afganských provincií a chystajú sa dobyť juhoafganský Kandahár, kde má Taliban hlavný stan.
Taliban však tvrdil, že jeho doterajší ústup bol taktický a pripravuje sa na protiofenzívu. Správy opozície o dobytí Kandaháru popiera.
Na dobývaní talibanského územia sa podľa agentúry AP zúčastňuje čoraz viac Paštunov, etnika, ktorý tvorí jadro vládneho hnutia. Letisko pri Kandaháre údajne kontroluje asi 200 bojovníkov paštunského kmeňa, ktorý vypovedal Talibanu poslušnosť. Podobná vzbura zrejme vyústila aj do dobytia Gardejzu v provincii Paktíja, asi 100 kilometrov južne od Kábulu. Milície paštunských kmeňov však na celkovej vojenskej porážke Talibanu zrejme nemali zásadný podiel. Scenár, v ktorom paštunské povstanie prevezme moc od Talibanu, sa nepodarilo zrealizovať a afganské územie je v súčasnosti pod kontrolou bojovníkov národnostných menším - Uzbekov a Tadžikov, ktorí tvoria opozičnú alianciu. Aliancia sa medzitým vyslovila za vytvorenie širokej dočasnej vlády, pričom prechodné obdobie by malo trvať dva roky. Rokovania o budúcom usporiadaní Afganistanu by sa mali čoskoro začať v Saudskej Arábii. Minister zahraničných vecí aliancie Abdalláh Abdalláh uviedol, že keď jeho jednotky zajmú vodcu Talibanu mulláha Muhammada Umara a vodcu teroristov Usámu bin Ládina, postavia ich pred súd ako vojnových zločincov.
Zdroje blízke pakistanskej tajnej službe dnes informovali, že vodcovia Talibanu vyslali svoje rodiny pod ochranou paštunských kmeňov do Pakistanu. Islamabad zatiaľ neplánuje prerušenie diplomatických stykov s afganským vládnucim hnutím. Talibanské veľvyslanectvo v Pakistane je, zdá sa, jediným fungujúcim orgánom talibanskej administratívy po páde Kábulu. Veľvyslanec Talibanu Abdul Salám Zaíf však podľa pakistanských zdrojov odcestoval na konzultácie do Kandaháru.
V metropoli Kábul sa do úradných budov postupne vracajú zástupcovia medzinárodne stále uznávaného prezidenta Burhánuddína Rabbáního. Kábulský rozhlas bol z Hlasu šaríje premenovaný na Rádio Afganistan. Tri nové hlásateľky v ňom čítajú správy. Opäť sa púšťa Talibanom zakazovaná hudba a nový riaditeľ afganskej štátnej televízie vyjadruje nádej, že bude čoskoro vysielať. Do ulíc Kábulu sa vracia život. Muži chodia oholení a deti si púšťajú šarkanov, čo Taliban tiež považoval za neprípustné. (čtk, tasr, kl)