bez súdu ľudí narodených v zahraničí a podozrivých z terorizmu.
Nový návrh od vlády požaduje, aby obišla článok päť Európskej konvencie o ľudských právach. Námestník ministra vnútra Jeff Rooker opísal toto opatrenie ako „nevyhnutné minimum“. Premiér Tony Blair trval na tom, že sprísnenie bezpečnostných opatrení je základným predpokladom pri zvládaní zvýšenej hrozby zo strany teroristov. Politici začali upozorňovať na to, že občania budú musieť časť svojich slobôd v boji proti terorizmu obetovať už krátko po útoku na USA. Tam už nový protiteroristický zákon schválili.
Britský minister vnútra David Blunkett pre rozhlasovú stanicu BBC povedal, že podozrivých zadržia, ak budú podľa bezpečnostných zložiek predstavovať riziko. Budú však mať „právo na riadne súdne pojednanie a právo odvolať sa“.
Bojovníci za občianske slobody návrh považujú za „základné porušenie zákonnosti“. Oznámili, že vládne návrhy spochybnia a napadnú ich pred európskymi súdmi. Mark Littlewood zo skupiny aktivistov „Liberty“ povedal: „Vo chvíli, keď začnete zadržiavať ľudí bez toho, že by prebehlo súdne pojednávanie, prudko sa odkloníte od niektorých významných občianskych slobôd a práv, ktoré si v tejto krajine hlboko vážime.“
Opoziční politici návrhy tiež kritizovali. Konzervatívny tieňový minister vnútra Oliver Letwin opísal opatrenia ako „chybné“ a liberálny demokrat Norman Baker odsúdil návrhy s argumentmi, že ich možno považovať za víťazstvo teroristov.
K ďalším navrhovaným opatreniam patria prísnejšie tresty pre ľudí, ktorí šíria falošné poplachy a vyhrážajú sa biochemickými, rádioaktívnymi alebo jadrovými zbraňami. Žiadatelia o azyl podozriví z terorizmu by mali stratiť právo odvolať sa v prípade odmietnutia. Telekomunikácie by navyše mohli uchovávať údaje o telefonátoch, faxoch a e-mailoch z dôvodov národnej bezpečnosti. Takýto návrh zákona v minulosti parlamentom neprešiel.
Súčasťou vládnych opatrení je aj opatrenie, ktoré privítala komunita britských moslimov, po 11. septembri napádaná: zákony proti rasovej neznášanlivosti by mali zahŕňať aj náboženskú neznášanlivosť.
Vláda dúfa, že návrh protiteroristického zákona by mohol byť schválený do Vianoc. Jeho platnosť by mal každý rok posudzovať parlament.
Autor: TIM HAUGHTON,Londýn pre SME