
Organizácia spojených národov (OSN) stojí pred jednou z najťažších úloh – prakticky celý svet sa zhodol na tom, že práve ona by mala prebrať zodpovednosť za vnútropolitický vývoj v Afganistane po páde Talibanu. Pozvánku do Kábulu dostala aj od ministra zahraničných vecí Severnej aliancie Abdulláha Abdulláha.
Zvláštny vyslanec OSN pre Afganistan Lakhdar Brahími hodenú rukavicu zdvihol a už včera zverejnil plán obnovy krajiny.
Prechodná vláda
Plán sa opiera sa o dva základné body – na dva roky by mala vzniknúť prechodná vláda, združujúca všetky etnické skupiny. Na poriadok v krajine by mali dohliadať mnohonárodné bezpečnostné zložky.
Včera sa očakávalo, že Bezpečnostná rada OSN bezpečnostné zložky schváli. Kofi Annan sa teraz snaží zvolať predstaviteľov všetkých strán v Afganistane na víkendovú schôdzku. Na nej by mala vzniknúť dočasná rada, v ktorej budú zastúpené všetky významné mocenské skupiny v štáte.
Brahímiho zástupca Francesco Vendrell by mal do Kábulu odcestovať vzápätí potom, ako jeho cestu schváli bezpečnostný tím, ktorý preskúma situáciu v meste. OSN by do Kábulu mala prísť čo najskôr. Nezávislý rozhodca bude v sporoch o to, kto má v krajine vládnuť, potrebný. Prehovoriť do toho budú chcieť aj susedné štáty, najmä Pakistan. Dôležité je pritom čo najrýchlejšie budovanie inštitúcií (polícia, verejná správa) a služieb.
Moslimskí mierotvorci
Zámerom OSN je zapojiť v Afganistane čo najviac krajín. V medzinárodných jednotkách sa počíta s účasťou tureckých, jordánskych, indonézskych a malajských vojakov spoločne s európskymi. Predovšetkým Pakistan pripomína, že mier v Afganistane by mali strážiť vojaci z moslimských krajín. Západ si tiež uvedomuje, že je veľmi dôležité, aby si ľudia nezačali myslieť, že ich prišli nemoslimskí vojaci kolonizovať.
Vyslanec OSN pre Afganistan Brahími povedal, že by uprednostňoval celonárodné afganské bezpečnostné sily, ktoré by zabezpečovali ochranu pre dočasnú vládu. Ich vytvorenie by však trvalo dlhšie, ako zorganizovanie ozbrojených nadnárodných síl. Až treťou, podľa Brahímiho najhoršou možnosťou je vytvorenie klasických mierových jednotiek OSN. Prítomnosť nezávislých ozbrojených síl je nutná najmä v Kábule, kde môže medzi jednotlivými mocenskými skupinami dochádzať ku konfliktom.
Afganistan bude pre OSN zrejme najťažšou skúškou, hoci jednoduchá nebola ani jedna z jej predošlých misií. Aj keď vojaci mnohonárodných jednotiek nebudú vystupovať pod zástavou OSN, ich životy budú ohrozené. V krajine zostane množstvo extrémistov, pre ktorých budú mierotvorci rovnakým nepriateľom, ako napríklad bojovníci Severnej aliancie. Usáma bin Ládin medzinárodnú organizáciu ostro napadol začiatkom októbra v nahrávke, ktorú zverejnila televízia al-Džazíra. „OSN podporuje v protislamskom ťažení nálety na Afganistan,“ povedal.