
Pakistanskí vojaci na afgánskych hraniciach. Deravosť týchto hraníc je všeobecne známa, čo poskytuje Usámovi bin Ládinovi možnosť, aby do tejto krajiny utiekol. FOTO – REUTERS
Kábul padol skôr, ako to Západ predpokladal. Po podozrivo prekvapivom úteku Talibanu vyvstalo mnoho otázok nielen o budúcnosti horlivých študentov koránu ale aj o osude Usámu bin Ládina, bez ktorého by na Afganistan zrejme nespadla ani jedna americká bomba. Washington a celú protiteroristickú koalíciu veľmi zaujíma, kde sa superterorista skrýva.
Môže zostať v Afganistane
Ak zostal v Afganistane, tak sa najpravdepodobnejšie schováva niekde na juhu krajiny. Nebohému legendárnemu veliteľovi Severnej aliancie Ahmedovi Šahovi Masúdovi, ktorého zavraždili dva dni pred pádom newyorských dvojičiek, sa nepodarilo túto časť krajiny nikdy ovládnuť. Talibanu najbližší Paštúni, predstavujúci demografickú väčšinu južného Afganistanu, mu úspešne vzdorovali.
Dnešným veliteľom Severnej aliancie, ktorí sa takmer bez boja zmocnili Kábulu, sa bude kontrola nad juhom získavať ťažšie. Platí to najmä pre hory. Vývoj nasvedčuje tomu, že budúci Afganistan bude stále ťažko zlepiteľná etnická mozaika s veľkou politickou autonómiou oblastí mimo centrálnej vojenskej vlády v Kábule.
Tak sa môže stať, že u mnohých horských Paštunov nájdu Usáma bin Ládin a jeho arabskí pretoriáni dostatočné útočisko, aby viedli partizánsku vojnu ako za čias sovietskej okupácie. O partizánskej vojne napokon hovoria i samotní predstavitelia Talibanu, ktorí masívny útek z miest ospravedlňujú zmenou taktiky. Takýto „pobyt“ však určite nie je pre bin Ládina, vzhľadom na „trvajúci protiamerický džihád“, najprijateľnejší. I preto, že po ňom nezávisle od Severnej aliancie pátra americké špeciálne komando.
Zrada alebo smrť
Je pravdepodobné, že časť Talibanu, ktorá sa môže cítiť podvedená zmenou vojenskej stratégie, sa rozhodne ponechať bin Ládina a jeho armádu vlastnému osudu. Superteroristu ale určite nezradí najtvrdšie jadro Talibanu, keďže jeho videnie náboženstva nesie príznaky rovnakej diagnózy.
V prípade odchodu na večnosť by sa bin Ládin pre mnohých stal mučeníkom. K takémuto titulu by mu však viac ako Severná aliancia „pomohli“ americké či britské jednotky. I keby odišiel do teroristického raja, al-Kaída má podľa všetkého dostatočnú základňu na to, aby prežila aj po fyzickom konci svojho šéfa. Aj po jeho smrti budú naďalej žiť jeho myšlienky: zničiť „skorumpované režimy“ a zjednotiť všetkých moslimov ako v časoch proroka Mohammeda.
Alebo útek?
Ďalšou možnosťou je bin Ládinov útek – ak už náhodou krajinu neopustil. Afganské hranice sú po desaťročiach vojen deravé. Počnúc Iránom, cez ktorého hranice sa aj napriek vojenskej kontrole prešmykne mnoho priekupníkov s drogami, či Pakistanom, ktorý sa môže zdať pre bin Ládina lepším útočiskom. Má tam tradične veľkú podporu medzi miestnymi Paštúnmi a afganskými utečencami. Z Pakistanu zase môže po mori odcestovať do tretej krajiny, ktorá má dostatočnú základňu islamských radikálov. Ide napríklad o Irak, Somálsko, Jemen, Indonéziu, Filipíny ale aj Čečensko či niektoré časti Turecka. Potajomky by napokon mohol zostať aj v Iráne, keďže časť teheránskeho režimu sa na konflikt s USA nepozerá s nadšením.