Štrasburg 13. novembra (TASR) - Európska komisia dnes oznámila, že na začiatku budúceho roku vyhlási "akčný plán" zameraný na zlepšenie a posilnenie administratívnych kapacít kandidátskych krajín, ktoré sú nevyhnutné pre uplatňovanie a vynucovanie prevzatej legislatívy EÚ.
Práve fungovanie takýchto inštitúcií a dostatok schopného personálu patrí totiž k hlavným problémom prístupového procesu a v dnes zverejnených hodnotiacich správach EK vyčítala nedostatky v tejto oblasti všetkým krajinám.
Akčný plán bude založený na analýze potrieb každej jednej kandidátskej krajiny, bude obsahovať priority pre zlepšenia štátnej správy a stanoví spôsoby, ako ich dosiahnuť. Výsledok tohto plánu dostanú na stôl lídri EÚ na júnovom summite v Seville a tento dokument bude jedným z dôležitých podkladov pre rozhodujúce hodnotiace správy na jeseň 2002.
EK na posilnenie administratívy presunie v rámci programu PHARE sumu 250 miliónov eúr. Komisia bude vykonávať expertné kontroly administratívnych kapacít v oblastiach ako finančné záležitosti, rozpočet, poľnohospodárstvo, spravodlivosť a vnútro, životné prostredie a jadrová bezpečnosť. V ďalších sférach posilní monitoring klasickými prostriedkami, najmä sledovaním.
Kandidátske krajiny musia byť totiž od prvého dňa po vstupe do EÚ schopné plne aplikovať a vynucovať celú legislatívu únie okrem tých právnych noriem, v ktorých si vyjednajú prechodné obdobia. Toto kritérium zatiaľ žiadna krajina nespĺňa, povedal dnes poslancom Európskeho parlamentu Günter Verheugen, keď ich oboznámil s hodnotiacimi správami.
Na tlačovej konferencii odmietol porovnávať jednotlivé štáty v tejto oblasti, ale "problémy s administratívnymi kapacitami existujú všade". Varoval, že ak komisia nebude presvedčená na jeseň budúceho roku, že krajina je schopná implementovať a vynucovať legislatívu, neodporučí jej prijatie do EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed