
Orly si v novom prostredí rýchlo zvykajú. FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ
KOŠICE – Šesť prísne chránených orlov kráľovských, ktorých začiatkom tohto roku zhabala polícia zo súkromného chovu v Dunajskej Strede, našlo dočasné útočisko v Účelovom zariadení pre chov a choroby poľovnej zveri, rýb a včiel Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.
„Priviezli sme ich v dosť zlom zdravotnom stave. Mali početné odreniny, otlaky a ďalšie rany. Zrejme žili v nevyhovujúcich priestoroch. Chceme ich presťahovať do košickej zoologickej záhrady, v ktorej nájdu oveľa lepšie životné podmienky,“ informoval nás riaditeľ zariadenia Ján Miško.
Vďaka odbornej starostlivosti a kvalitnému jedálnemu lístku sú orly po viac ako siedmich mesiacoch strávených v špeciálnom zariadení vo výbornej kondícii. „Dostávajú čerstvú alebo mrazenú potravu. Sú to typické dravce, takže ich jedálny lístok tvorí mäso. Samozrejme, nie bravčové či hovädzie. Chutia im prepelice, hydina, králiky, ale aj krysy a myši. Chovať orly nie je lacná záležitosť,“ hovorí Miško.
Podľa neoficiálnych informácií chovateľ mal nádherných dravcov v zajatí protiprávne. Údajne ich ešte ako mláďatá ilegálne priviezol z Ukrajiny. Zoológovia tvrdia, že pobyt mláďat v zajatí väčšinu živočíchov vopred diskvalifikuje. Patrí k nim aj orol kráľovský. „Žiaľ, keďže ide o dospelých jedincov, ktoré strávili v zajatí celý svoj doterajší život, vo voľnej prírode by s najväčšou pravdepodobnosťou neprežili. Svoj nový domov našli vo voliére pôvodne vybudovanej pre dravé vtáky, kde im vytvoríme podmienky na hniezdenie. Dúfam, že na jar sa zahniezdia a privedú na svet aj potomkov. Teoreticky možno mláďatá umiestniť do voľnej prírody,“ povedal riaditeľ košickej zoo Karol Seman.
Podľa jeho vyjadrenia orly kráľovské by mohli byť zaradené do programu chovu na zachovanie genofondu. Všetko však závisí od toho, ako dopadne vyšetrovanie a súd, ktorý by mal rozhodnúť o ich ďalšom osude.
Pol tucta orlov kráľovských včera prepravili do nového domova. „Transport bol rýchly, bezproblémový, maximálne šetrný. Budú žiť v neporovnateľne lepších podmienkach. Voliéra pre dravé vtáky v košickej zoo je najväčšia na Slovensku,“ potešil sa riaditeľ Záchrannej služby v Košiciach MUDr. Ladislav Šimák. Nadšený ornitológ, ktorý sa dravcom, špeciálne orlom, venuje dvadsať rokov, nemohol pri jedinečnom transporte chýbať.
MIKULÁŠ JESENSKÝ