Kandidátske krajiny včera dostali do rúk pravidelné hodnotiace správy o pokroku v príprave na členstvo v Európskej únii. V prípade Slovenska ide o poslednú správu počas mandátu tejto vlády. O rozhovor sme požiadali hlavného vyjednávača Slovenska pre Európsku úniu JÁNA FIGEĽA.
Budete prítomný aj pri budúcoročnej správe?
„Neviem. Tri predchádzajúce správy boli dobré a som rád, že som pri nich mohol byť. Správa za rok 1998 bola veľmi kritická. Slovensko vtedy ako jediná kandidátska krajina nespĺňalo politické kritériá. V roku 1999 sme splnili politické kritériá, a dostali sme aj pozvánku na rokovania. V roku 2000 nás prvýkrát označili za trhovú ekonomiku. Už účasť pri tomto procese je dostatočným uspokojením a budúcnosť je otvorená.“
Ako hodnotíte správu?
„Je to reálne hodnotenie, politickej, ekonomickej a legislatívnej pripravenosti Slovenska na vstup do únie s pozitívnym záverom a s vyhliadkou na úspešné zavŕšenie prístupového procesu.“
Podľa textu ešte žiadna kandidátska krajina nespĺňa podmienky členstva, hoci vývoj sa uberá dobrým smerom. Zástupcovia komisie poznamenali, že správy môžu byť pre všetkých kandidátov, okrem Bulharska, Rumunska a Turecka, predposledné. Čo treba robiť, aby sme sa v tejto skupine neocitli?
„Ak existujú riziká, tak len domáce, pretože rozšírenie únie je nezvratným procesom. Predpokladám, že únia nájde dostatok politickej vôle, legislatívnych a finančných nástrojov na zvládnutie tejto otázky.“
Správa hovorí, že musíme pridať v budovaní administratívnych kapacít potrebných na uplatňovanie európskej legislatívy.
„Nestačí legislatívu iba prijať a zakomponovať do národnej legislatívy. Treba ju aj implementovať. To si žiada fungujúce inštitúcie a ľudí schopných konať podľa zákonov. Na budúci rok sme vyčlenili na posilnenie administratívnych kapacít 1200 osôb.“
V oblasti menšinovej politiky komisia víta snahu riešiť postavenie Rómov. Ich situácia však zostáva zložitou. Podľa vicepremiérky pre integráciu Kadlečíkovej to nie je výčitka, ale výzva. Súhlasíte?
„Na túto kritiku sa dá odpovedať len aktívne, teda prijať ju ako výzvu. Je to dlhodobá záležitosť. Evidentná je aj pomoc zo strany štátov únie.“
Dá sa to chápať i tak, že v Bruseli sa postavenie Rómov už nevníma ako prekážka vstupu?
„Najdôležitejšie bolo prijať túto problematiku ako súčasť našej sociálnej politiky.“
(taa)