
Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu, kde včera predniesli hodnotiace správy.
FOTO– ARCHÍV TASR
ŠTRASBURG – Európska komisia vo svojej tohtoročnej hodnotiacej správe Slovensko pochválila, ale v mnohých oblastiach upozornila aj na celý rad problémov a nedostatkov.
Pri hodnotení jednotlivých oblastí z hľadiska preberania práva únie a jeho uplatňovania komisia väčšinou vyjadruje spokojnosť s harmonizáciou legislatívy, konštatuje však nedostatky pri jej uplatňovaní a fungovaní príslušných úradov, ktoré sú za to zodpovedné. Medzi jednotlivými rezortmi panujú výrazné rozdiely.
Významný pokrok vidí Európska komisia v kapitolách voľný pohyb tovaru, právo spoločností, sociálna politika a zamestnanosť, colná únia, ale aj finančná kontrola. Naopak, štrukturálne slabiny pretrvávajú najmä v poľnohospodárstve a regionálnej politike, problémy sú tiež v doprave a daniach.
Politika
„Slovensko naďalej spĺňa kodanské politické kritériá. Krajina dosiahla výrazný pokrok v posilňovaní a prehlbovaní stability demokratických inštitúcií, vlády zákona, ľudských práv a rešpektovaní a ochrane menšín,“ píše sa v dokumente, ktorý oceňuje novelu ústavy.
Súdnictvo
Komisia pozitívne hodnotí, že sa podarilo prijať dôležité kroky na posilnenie nezávislosti súdnictva, najmä zrušenie štvorročnej skúšobnej lehoty pre sudcov a vytvorenie sudcovskej rady. Potrebné sú však ďalšie zlepšenia na zaručenie profesionálnej nestrannosti a politickej neutrality sudcov. „Správy a prieskumy naďalej ukazujú, že korupcia (v súdnictve) ostáva vážnym problémom.“
Boj proti korupcii
„Korupcia ostáva vážnou príčinou na znepokojenie.“ Správa síce pozitívne hodnotí prijatie Národného programu boja proti korupcii, no kritizuje, že mnoho navrhovaných opatrení je príliš povrchných. Slovensko musí preto „dôkladne pokračovať v implementácii akčných plánov, prísne vynucovať existujúcu legislatívu… ako aj posilňovať administratívne kapacity“ príslušných orgánov. Dokument si len všeobecne všíma aféru okolo možného zneužitia predvstupovej pomoci na úrade vlády.
Rómovia
Komisia privítala výrazné úsilie v menšinovej politike, situácia Rómov však ostáva aj naďalej zložitá. Európska komisia poukazuje na nedostatočné zastúpenie rómskych študentov vo vzdelávacom procese, ich nadmernú prítomnosť v školách pre postihnuté deti, oddeľovanie rómskych študentov od ostatných. Dôvodom na znepokojenie sú aj podmienky na bývanie v osadách na východe krajiny.
Správa pripomína informácie o bránení Rómom v prístupe k verejným službám, násilie zo strany skinhedov. Z 35 hlásených rasovo motivovaných zločinov v roku 2000 si komisia špeciálne všíma prípad 51-ročného Róma, ktorého na smrť zbili policajti počas zadržania. „Tento prípad zvýrazňuje potrebu okamžitých krokov na zlepšenie náboru a výcviku policajtov,“ píše sa v správe.
Hoci v oblasti menšinovej politiky komisia výrazné úsilie víta, situácia Rómov zostáva zložitá. Nedostatočné zastúpenie rómskych študentov vo vzdelávacom systéme spolu s ich nadmernou prítomnosťou v školách pre postihnuté deti naďalej existujú, v mnohých prípadoch dochádza k oddeľovaniu rómskych študentov od ostatných.
Životné prostredie
Pri kapitole životné prostredie komisia konštatovala oproti vlaňajšku väčší pokrok, najmä v oblasti odpadov a kvality ovzdušia. „Žiadny pokrok“ však nebol zaznamenaný pri legislatíve v oblasti vody, ochrany prírody a hluku. Hoci ešte treba veľa urobiť pre zosúladenie environmentálnej legislatívy, Európska komisia privítala, že Slovensko pripravilo jasné plány preberania a implementácie právnych noriem v tejto oblasti.
Poľnohospodárstvo
V poľnohospodárstve bol pokrok hodnotený ako nedostatočný, s výnimkou veterinárskych záležitostí. „Slovensko stále zaostáva v zosúlaďovaní poľnohospodárskej legislatívy, slabé stránky z minuloročnej správy pretrvali.“
Administratíva
Napriek čiastkovým zlepšeniam v niektorých oblastiach administratívnych kapacít považuje Európska komisia celkový pokrok za nedostatočný. Rozhodnutie vlády o posilnení počtu pracovníkov zaoberajúcich sa integráciou do EÚ o asi 1200 osôb v budúcom roku je „vítaným krokom“, ale vo všetkých sektoroch je potrebné „zvýšené a trvalé“ úsilie pri posilňovaní administratívnych kapacít.
(hr, tasr, čtk)