Európska únia tlačí na Česko, aby zásadne upravila doterajší bezvízový a hraničný režim so Slovenskom. „Je nevyhnutné zaviesť na hraniciach štandardné podmienky,“ povedal námestník českého ministra vnútra Petr Ibl. To by znamenalo, že pre pobyt dlhší než tri mesiace budú Slováci potrebovať české vízum.
Významne sa zmení najmä doterajší liberálny režim na hraniciach. Úrady už nechcú umožniť prekračovanie hranice na ľubovoľnom mieste. Z tohto dôvodu by mal vzrásť i počet hraničných prechodov až o desať. Malý pohraničný styk by mal byť zachovaný.
Pražské ministerstvo vnútra ubezpečuje, že zmena vízovej dohody so Slovenskom je iba v prípravnej fáze a bezprostredné zavedenie víz nehrozí.
Nový režim by postihol najmä asi tisícku Slovákov, ktorí v Českej republike pracujú alebo študujú. Pre udelenie dlhodobého víza budú musieť slovenskí študenti predložiť doklad o prijatí na školu. Doklad o pracovnom povolení, ktorý musia predložiť iní cudzinci, by Slováci ešte nejaký čas nemali potrebovať, tak to aspoň tvrdí námestník českého ministerstva sociálnych vecí Miroslav Fuchs. České ministerstvo vnútra však o nejakom podobnom opatrení uvažuje.
Medzi rezortmi oboch krajín prebiehajú v súčasnosti rokovania, ktoré majú jestvujúcu dohodu o zamestnanosti upraviť tak, aby bola automaticky vypovedateľná, ak by jeden zo štátov vstúpil do Európskej únie. O pracovných povoleniach sa podľa Fuchsa nerokuje.
„Z českej strany existuje silná politická vôľa zachovať čo najdlhšie doterajšie podmienky, keď Slovákom stačí iba oznámenie príslušnému pracovnému úradu,“ povedal Miloš Tichý z pražského ministerstva práce a sociálnych vecí.
Tichý však priznáva, že české pracovné úrady majú záujem o istú reguláciu slovenskej pracovnej sily. Podľa neho sa v rezortnom prieskume takto vyslovilo 66 pracovných úradov, teda väčšina. „Na druhej strane i samotné pracovné úrady priznávajú, že majú problémy s nízkou mobilitou českej pracovnej sily, kým Slovákom cestovanie za prácou neprekáža,“ povedal Tichý.
Priemerná nezamestnanosť v Českej republike sa pohybuje okolo ôsmich percent, no v niektorých málo okresoch je takmer trojnásobná.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME