BRATISLAVA – Za päť rokov má byť slovenská armáda čisto profesionálna. O tom, kto zo súčasných brancov – čakateľov, na povinnú vojnu ešte pôjde a kto už nie, rozhodne jediné hľadisko, a to zdravotný stav. Získať „modrú knižku“ bude čoraz ľahšie.
S klesajúcim počtom ľudí v armáde a stúpajúcim percentom profesionálov bude klesať aj potreba odvádzať chlapcov na základnú službu. Podľa ministra Jozefa Stanka sa so skrátením vojny z deviatich mesiacov na šesť neuvažuje. „To je také krátke obdobie, že by neumožnilo vycvičiť vojaka na úroveň, ktorú má spĺňať.“
Už dnes čaká množstvo ľudí na to, kedy ich armáda povolá. Tento problém sa má čoskoro vyriešiť, keď podľa pripravovaného zákona o brannej povinnosti už nepôjdu na vojnu chlapci v roku, keď dosiahnu osemnástku, ale až o rok neskôr. Tak armáda získa jeden rok a povolá tých, ktorí si pre nedostatok miesta nemohli svoju najčestnejšiu povinnosť splniť. Ide o 18 000 ľudí.
Ďalej sa počíta s tým, že prichádzajú čoraz slabšie populačné ročníky, pripomenul náčelník generálneho štábu Milan Cerovský. Napokon rozhodnú zdravotné kritériá, ktoré sa nedávno sprísňovali. Žiadne iné delenie na tých, ktorí na vojnu ešte pôjdu a tých, ktorí už nie, ministerstvo nepredpokladá. Nemalo by sa stať, že jeden branec povolávací rozkaz dostane a druhý nie, aj keď je rovnako starý a zdravý, taktiež nemá odklad, ani nejde na civilnú službu.
Na otázku, či ministerstvo počíta pred zlomovým rokom 2006 s možnosťou zneužívania modrých knižiek, šéf personálnych manažérov generál František Butko odpovedal: „Viem, k čomu mierite. Môže to viesť k vyhýbaniu sa vojenskej službe. S týmto problémom sa počíta a bude sa musieť riešiť. Minister dal úlohu situáciu analyzovať, zatiaľ vám nemôžem dať viac informácií.“
Minister Stank zatiaľ nepripúšťa, že by sa pre nezáujem nepodarilo splniť cieľ za päť rokov sprofesionalizovať armádu na sto percent. Dnes je v nej viac ako tretina vojakov základnej služby a medzi profesionálmi je neprimerane veľa dôstojníkov a poddôstojníkov.
Predpokladá sa, že viac ako 15 000 súčasných profesionálov bude musieť odísť a armáda musí prijať 10 200 mladých na nižšie hodnosti. Časť súčasných vojakov je ochotná radšej prevziať nižšiu hodnosť, ako odísť z armády. V tomto roku sa plánovaný počet nových regrútov nedarí napĺňať, v budúcnosti by sa to malo zmeniť aj tým, že najnižší základný plat v armáde bude 10000 korún plus mnohé iné výhody. (fw)