BRATISLAVA – Dva týždne po zlepšení ratingového hodnotenia Slovenska zo špekulatívneho na investičný stupeň agentúrou Standard & Poor‘s ohlásila rovnakú zmenu v hodnotení aj agentúra Moody‘s.
Za hlavný dôvod zlepšenia ratingu agentúra označila „zavádzanie komplexných štrukturálnych reforiem“, lepšiu fiškálnu pozíciu štátu a „zodpovednú menovú politiku“ Národnej banky Slovenska. „Výsledným efektom je, že Slovensko je zaradené do prvej skupiny krajín ašpirujúcich na členstvo v Európskej únii. Proeurópsky, protrhový postoj a zlepšená, investorom naklonená legislatíva urýchlila prílev zahraničných investícií,“ uviedla Moody‘s.
Moody‘s počíta aj s návratom opozície do vlády
Agentúra pripomenula, že zlepšenie ratingového hodnotenia Slovenska zohľadňuje aj možnosť, že v budúcoročných parlamentných voľbách zvíťazia opozičné strany. Nepredpokladá však, že takáto zmena na politickej scéne by mohla mať výrazný negatívny vplyv na ekonomiku. „Vzhľadom na širokú, masovú podporu vstupu do Európskej únie, deklarovaný prointegračný postoj všetkých hlavných politických strán, privatizáciu všetkých najvýznamnejších bánk a väčšiny prirodzených monopolov strategickými zahraničnými investormi do polovice roku 2002, sa Moody‘s nazdáva, že jediný povolebný odklon od súčasnej politiky možno očakávať vo forme spomalenia reforiem v oblasti verejného sektora a dočasného uvoľnenia fiškálnej politiky,“ zdôraznila agentúra.
Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej sa Moody‘s rozhodla zlepšiť rating po minulotýždňovom schválení viacerých daňových zákonov v parlamente. „Pri našom stretnutí so zástupcami agentúry pred dvoma mesiacmi bolo zrejmé, že jej rozhodovanie bude podmienené viacerými okolnosťami. Explicitne uviedli, že si počkajú na schvaľovanie daňových zákonov v Národnej rade SR. Znepokojovalo ich, ako asi bude vyzerať politika vlády po nasledujúcich voľbách. Dali sme si veľmi záležať, aby sme im vysvetlili, prečo predpokladáme, že v základných črtách bude hospodárska politika budúcej vlády – nech už bude akákoľvek – pokračovať v reformách, ktoré rozbehla táto vláda,“ povedala Schmögnerová. Vládny kabinet totiž podľa nej v snahe urýchliť vstup Slovenska do EÚ pripravil predvstupový program, zahŕňajúci strednodobé záväzky, ktoré prekračujú rámec vládnutia súčasnej vlády.
Lepší rating pritiahne na Slovensko investorov
Zlepšenie ratingu Slovenska v hodnotiacej škále najvýznamnejších svetových agentúr by malo do ekonomiky pritiahnuť väčší okruh investorov ako dosiaľ. „Prvý typ investorov, čo reagujú v krátkom časovom okamihu, sú portfólioví investori. Úrokový diferenciál oproti euru, teda rozdiel v úročení týchto dvoch mien, sa v poslednom roku stabilizoval nad dvoma percentami. Po prudkom páde krátkodobých úrokových sadzieb v Európskej únii a USA sa diferenciál medzi korunou a eurom zdvojnásobil až na 4,7 percenta, oproti doláru dosahuje až 5,6 percenta, čo môže vyvolať prílev krátkodobých investícií a ďalšie posilňovanie slovenskej meny,“ tvrdí hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Práve tento faktor považuje za dôležitý pri rozhodovaní o ďalšej zmene kľúčových úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska. „Popri nízkych inflačných tlakoch v ekonomike môže byť toto ďalší argument na znižovanie sadzieb, pretože prílišné posilňovanie kurzu v čase spomaľovania hospodárskeho rastu v EÚ by nebolo pre Slovensko želateľné,“ dodal Tóth.
Hoci návrat do investičného pásma sprístupňuje vláde a domácim podnikom lacnejšie finančné zdroje, podľa ministerky Slovensko v blízkej budúcnosti neplánuje žiadne nové pôžičky na zahraničných trhoch. „Môžem potvrdiť, že dopyt po prípadných eurobondoch, ktoré by emitovalo ministerstvo financií, je značný. Máme avíza zo zahraničia, že by bol záujem, dokonca veľký záujem, keby sme takúto emisiu organizovali. V tomto roku určite nič také neurobíme. Nechávame si však pootvorené dvierka na budúci rok, hoci nevylučujem, že bude do značnej miery opakovaním tohto. (…) Nebolo by vhodné, keby sme v čase prebytku peňazí na domácom trhu takto prefinancovávali svoje potreby,“ podčiarkla Schmögnerová.
MICHAL NALEVANKO