
Logo Hollywoodu - predĺžená ruka americkej vlády? FOTO - AP
Podobné stretnutie sa odohralo pred päťdesiatimi rokmi po bombovom útoku na vojenskú základňu Pearl Harbor. Aj vtedy v krízovej chvíli vycestovali členovia vlády do továrne na sny, aby sa poradili o možnej stratégii udržovania morálky v národe. Kto iný, ak nie štúdioví bossovia, ktorých produkty formujú verejnú mienku tak ako máločo iné, môže byť lepšou predĺženou rukou vojenskej propagandy určenej pre domácu verejnosť? Rozhovory medzi Washingtonom a Hollywoodom vtedy viedli k intenzívnej produkcii vlasteneckých a morálnych filmov.
Zabaviť vojakov
Dnes, v našej poučenej a médiami permanentne zaznamenávanej dobe, je, pochopiteľne, všetko inak. Šíriť propagandu nemá nikto záujem, vyplynulo v nedeľu z rozhovorov medzi Bushovým poradcom Karlom Rovom a štúdiovými bossmi. Namiesto toho treba občanom zdvihnúť náladu a podporiť dobrovoľné aktivity. A amerických vojakov po celom svete treba zabaviť.
„V žiadnom prípade nebudeme ovplyvňovať verejnú mienku spôsobom, ktorý by sa dal vykladať ako vládna propaganda,“ povedal Robert Iger. Iger je prezidentom Walt Disney Co. a snažil sa zlikvidovať zlomyseľné komentáre už v zárodku. „Chceme pomôcť prekonať následky 11. septembra.“
Na stretnutí boli šéfovia najväčších štúdií, televíznych staníc a odbory. Zdôrazňovali, že sa nehovorilo o obsahoch filmov. „Obsahy neboli témou,“ povedal Jack Valenti, prezident Motion Picture Association of America. Ako vyhlásil Rove, okrem iného sa diskutovalo, ako by sa dalo pomôcť americkým vojakom a ich rodinám. „Je úplne jasné, že zástupcovia zábavného priemyslu majú predstavy, ako by mohli prispieť k cieľom tejto vojny, a my to podporujeme,“ povedal Rove.
Šou v zámorí
„Som zvedavá, aké sú požiadavky na našu pomoc,“ vyhlásila Melissa Gilbertová z hereckých odborov. „Existuje veľa možností ukázať, ako dnes vyzerá americká skutočnosť.“
Obe strany zdôraznili, že rozhovory o spolupráci sú v počiatočnom štádiu. „Hollywood je rovnako vlastenecký ako mnoho iných Američanov a tiež chce pomôcť šíriť americké posolstvo,“ vyhlásil predseda Akadémie televíznych umení a vied Bryce Tabel.
„Všetci máme neuveriteľné nutkanie čosi urobiť,“ povedala zasa silná žena Hollywoodu - Sherry Lansingová, prezidentka Paramount Pictures. To čosi by mohli byť napríklad šou pre americké jednotky v zámorí. Počas druhej svetovej vojny a počas vojny vo Vietname posilňovali morálku mužstva koncerty a návštevy hollywoodskych hviezd. Rove si myslí, že televízne stanice by mali vysielať výzvy na dobrovoľné aktivity, takzvané Public Service Announcements. Hovorilo sa dokopy asi o dvadsiatich nápadoch, ale konkrétne kroky sa budú dať podnikať asi až o niekoľko týždňov.
Potľapkávanie po pleci
Takéto zbratanie bašty liberalizmu - Hollywoodu s republikánskou vládou by bolo ešte pred pár mesiacmi nemysliteľné. Bush vtedy hrešil filmový priemysel za násilie na obrazovkách a jeho odporcovia, ako napríklad Barbra Streisandová, útočili na jeho konzervatívnu politiku. Protibushovské výroky, mimochodom, po 11. septembri z jej webovej stránky zmizli. Dnes sa hviezdy zdobia americkými vlajkami a zbierajú peniaze pre obete terorizmu.
Komentátor New York Times nepovažuje za pravdepodobné, že sa dnes znovu začnú nakrúcať vojnové dokumentárne filmy, ako to bolo za druhej svetovej vojny, keď odvážni režiséri ako John Houston, Wiliam Wyler a Ernie Pyle nakrúcali amerických vojakov a ich statočnosť priamo na fronte.
Jedným z dôvodov môže byť aj to, že v Afganistane je zatiaľ amerických vojakov relatívne málo. Ale najmä - dnes si Pentagon všetky informácie prísne stráži a dáva pozor, aby k nim nikto nemal prístup. Kto dostane za úlohu vyrobiť pozitívny akčný veľkofilm o boji proti terorizmu: či Jerry Bruckheimer, ktorý nakrútil Pearl Harbor, alebo niektorý iný majster na výbuchy a hrdinské činy, ešte nie je jasné. Zatiaľ sa tipuje.
Autor: EDWIN GRASSMEIER(Autor je redaktor agentúry DPA)