
FOTO PRE SME – RÓBERT SÁNDOR
pre chirurgiu profesorom JÚLIUSOM VAJÓOM, ktorý ho ako posledný operoval a bol členom lekárskeho konzília dohliadajúceho na stav hlavy štátu. Profesor Vajó je aj Schusterovým košickým susedom.
Bývalého primára chirurgie nemocnice ministerstva vnútra Františka Fabiána v súvislosti s operáciou prezidenta Schustera stíhajú. Čo na to hovoríte?
„Robiť chirurgiu nie je jednoduché. Pri rozhodovaní a načasovaní operácie sa môže človek zmýliť. V prípade doktora Fabiána to rozhodne nebolo zanedbanie starostlivosti o pána prezidenta. Priebeh ochorenia, aké mal Rudolf Schuster, je taký záludný, že pri načasovaní operácie sa môže zmýliť aj najskúsenejší chirurg. Pokiaľ odborná komisia nevynesie verdikt, nie je vhodné hovoriť o stíhaní a myslím, že to neprislúcha ani médiám.“
Po operácii bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre zanedbanie starostlivosti o hlavu štátu. Myslíte, že oznámenie nemalo byť?
„K tomu sa radšej nebudem vyjadrovať. Ja robím medicínu od roku 1962, prešiel som od sekundára, asistenta, docenta, profesora až po hlavného odborníka ministerstva a posudzoval som veľa rôznych sťažností. Ak sa zistí zanedbanie starostlivosti, môže sa to dostať až pred súd. Čiže stávajú sa aj také veci.“
Zanedbanie starostlivosti zrejme nie je prípad prezidenta. Alebo áno?
„Som presvedčený, že nikto neurobil zámernú chybu a nezanedbal starostlivosť.“
Zrejme sa viete vžiť do kože Františka Fabiána. Aj preto, že keď vás minister odvolal z postu hlavného odborníka, hovorilo sa o tom vo všetkých médiách. Ako sa lekár cíti po medializovaní jeho prípadu?
„Chirurg musí prežiť aj neúspechy, ktoré nie sú zapríčinené jeho vinou. Každý pacient reaguje na chorobu inak a medicína má, žiaľ, svoje hranice. S tým musí počítať každý, kto ju chce robiť. Aj mne umreli pacienti na stole, hoci som sa snažil urobiť maximum. Chirurgovi tieto spomienky ostávajú pred očami.“
V Košiciach susedíte so Schusterovcami. Ako dlho sa poznáte?
„Asi tridsať rokov.“
Stretli ste sa od operácie?
„Nie. Nevideli sme sa.“
Nezodvihol prezident telefón a nepovedal – ďakujem?
„Nie. Nerozprávali sme sa spolu odkedy odišiel do Innsbrucku.“
Viete si predstaviť prípadné stretnutie?
„Prečo nie.“
Čítali ste knižku prezidentovej dcéry – Mama neplač, otec ešte žije?
„V rýchlosti som ju prelistoval. Dal by som jej radšej názov – Mama neplač, otec chvalabohu žije.“
Sú fakty v knižke v poriadku?
„Nie, nie sú. Písala to z pohľadu dcéry a rodinného príslušníka. Kniha je subjektívnym pohľadom autorky. Život prezidenta sme zachránili na Slovensku.“
Lenže Rudolf Schuster a jeho rodina dodnes odmietajú uznať, že ho zachránili naši lekári.
„Je to jeho názor. Do Innsbrucku odchádzal stabilizovaný. Keby tam odchádzal v kritickom stave, transport by asi ťažko prežil. Som šťastný, že my sme urobili najväčšiu časť roboty. Starostlivosť o prezidenta na Slovensku bola veľmi dobrá. Aj keď nemocnica ministerstva vnútra nemala CT a museli sme ho prevážať. Ale to je, žiaľ, obraz nášho zdravotníctva.“
Ako často sa takéto ochorenie vyskytuje u ľudí v jeho veku?
„Vo veku od päťdesiatky vyššie nie je takéto ochorenie najmä u žien výnimočné. Hrubé črevo ľudí, ktorí jedia málo vláknin – ovocia, zeleniny, vločiek – sa stáva lenivé a tvoria sa v ňom výchlipky. Treba upraviť diétu, prijímať vlákniny. Tieto ochorenia často zisťujeme náhodne. V určitom percente prípadov sa hromadí vo výchlipkách črevný obsah a môže dôjsť k zápalu, až k prederaveniu čreva. To sa stalo prezidentovi. Na našej klinike robíme najmenej tri-štyri takéto operácie ročne.“
Koľko percent ľudí túto chorobu prežije?
„Záleží na veku, stave srdca, ciev. Samozrejme, dôležité je aj obdobie, kedy sa choroba zistí a operuje. Najmä ľudia v strednom a vyššom veku sa často nevenujú svojim ťažkostiam a prídu, až keď sa črevo prederaví do voľnej dutiny brušnej.“
Znamená to, že vo väčšine prípadov si za to človek môže sám prijímaním zlej stravy?
„Za mnohé ochorenia môžu ľudia sami – fajčenie, alkohol, nesprávna strava. U niekoho sa táto choroba prejaví, u niekoho nie. Ide najmä o to, aby človek, ktorý má problémy s vyprázdňovaním stolice, vyhľadal lekára. Keď sa zavčasu upraví diéta, nemusí prísť ku komplikáciám a perforácii čreva.“
Myslíte, že má pán Schuster dobrú životosprávu a lekársku starostlivosť?
„Lekársku starostlivosť určite áno. Ale neviem, ako rešpektuje rady lekárov.“
RICHARD FILIPKO