Správa Komisie poukáže na silné i slabé stránky SR
BRUSEL 12. novembra (SITA) - Slovensko dosiahlo stabilitu inštitúcií, garantujúcich demokraciu a právny štát, pričom parlament prijal kľúčové reformy, ktoré mali už značné oneskorenie. Túto skutočnosť by mala odzrkadľovať správa o pokroku Slovenska v príp
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rave na členstvo v Európskej únii (EÚ), ktorú Európska komisia (EK) schváli zajtra.
Komisia považuje Slovensko za fungujúcu trhovú ekonomiku, schopnú v blízkom termíne čeliť tlakom na vnútornom trhu Únie za predpokladu zachovania makroekonomickej stability a jasného smerovania v štrukturálnych reformách.
Aj keď sa očakáva, že správa vyznie pre SR celkovo pozitívne, konštruktívnym spôsobom poukáže na zostávajúce slabé stránky, najmä pri uplatňovaní niektorých programov, ako aj niektorých častí už prijatej alebo prijímanej európskej legislatívy. Výrazný pokrok sa dosiahol v reforme verejnej správy prijatím zákona vyšších územných celkov, ako aj kompetenčného zákona. K modernizácii verejnej správy by malo prispieť aj prijatie zákona o štátnej službe. Komisia ocenila zrušenie menovania sudcov na štvorročné skúšobné obdobie, ale v záujme posilnenia nezávislosti súdnictva treba prijať aj ďalšie legislatívne, ako aj rozpočtové opatrenia. V praktickej rovine treba ďalšie zlepšenia na zaistenie profesionálnej nestrannosti a politickej neutrality, pretože vážnym problémom zostáva korupcia.
Ťažkým zostáva postavenie Rómov, pričom obavy vyvolávajú bytové podmienky rómskej menšiny, ako aj občasné oddeľovanie rómskych školákov od ostatných. Úsilie o zlepšenie postavenie Rómov treba preto posilniť, a to aj pridelením primeraných finančných prostriedkov. Celkovo však Komisia poznamená, že naďalej zostáva priepasť medzi dobrými úmyslami a situáciou v praxi. Európska komisia si všíma, že trestné stíhanie proti nemenovanému členovi parlamentu, obvinenému z únosu syna bývalého prezidenta, bolo ukončené okresným súdom na základe dvoch amnestií, ktoré zostávajú v platnosti.
V ekonomickej časti správy Komisia konštatovala, že širokospektrálnej vládnej koalícii sa podarilo zachovať politický konsenzus v otázke ďalšej makroekonomickej konsolidácie a štrukturálnych reforiem. Došlo k zrýchleniu hospodárskeho rastu, ale zvýšila sa nezamestnanosť, podobne ako deficit na bežnom účte platobnej bilancie. Slovensko podľa EK vykazuje obrovské rozdiely medzi jednotlivými regiónmi, ako aj medzi mestami a vidiekom z hľadiska životných podmienok a nezamestnanosti.
Aj keď sa dosiahol vynikajúci pokrok v privatizácii bankového sektora, ten naďalej neplní náležite svoju úlohu Hoci Slovensko zaviedlo viacero podporných opatrení pre malé a stredné podniky, ich veľkou prekážkou je obmedzený prístup k bankovému financovaniu.