Kniha sa v slovenských kníhkupectvách objavila koncom minulého roku, v čase, keď už v Čechách prebiehali búrlivé diskusie a polícia začala vyšetrovanie proti českému vydavateľovi Michalovi Zítkovi. Na Slovensku nasledovala podobná reakcia orgánov činných v trestnom konaní. Na začiatku tohto roku bola obvinená z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd vydavateľka Agnesa B. a v júli český podnikateľ Vladimír K., ktorý sa podieľal na vydaní a distribúcii knihy na Slovensku.
Vyšetrovanie prípadu bolo na Slovensku prerušené, obaja obvinení majú trvalý pobyt v Českej republike. „Požiadali sme o právnu pomoc českú stranu,“ povedal pre MF Dnes hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban. Českí vyšetrovatelia sľubujú, že ak sa obaja podozriví nachádzajú v Čechách, prípad vyšetria.
Na trojročný podmienečný trest a pokutu dva milióny českých korún bol v Čechách minulý týždeň odsúdený nakladateľ českého vydania Mein Kampf Michal Zítko. V Čechách vyšla kniha v stotisícovom náklade a rýchlo sa rozpredala. Na Slovensku vyšiel Mein Kampf aj s kritickým komentárom psychológa Romana Vyskočila, ktorý upozornil čitateľov na nemorálnosť jeho obsahu.
Mnohé kníhkupectvá tento titul vôbec nepredávali. Tam, kde sa kniha predsa len dostala, stihla polovicu zhabať polícia. Vydavateľka Agnes B. nápad vydať základný dokument nacistickej ideológie v slovenčine dostala po rozhovoroch s priateľmi, ktorí čítali českú verziu. „Aby ľudia videli, čo môže spôsobiť diktatúra, populizmus a rasová neznášanlivosť, ktorá je momentálne na Slovensku dosť veľká,“ komentovala svoje rozhodnutie vydavateľka krátko po tom, ako sa kniha dostala do kníhkupectiev. „V žiadnom prípade nechceme propagovať fašizmus,“ povedala vydavateľka, pričom dodala, že si je vedomá, že vec môže skončiť na súde.
Hitler napísal knihu v roku 1923 vo väzení, kam sa dostal po svojom neúspešnom pokuse o štátny prevrat. V knihe hovorí o tom, že jeho doba bola bojom dokonalého bieleho „árijca“ proti židovským a marxistickým „parazitom“. Volal po novom nemeckom „životnom priestore“ (Lebensraum) na úkor slovanských národov.
Hitlerov Mein Kampf je zakázaný v Nemecku, Rakúsku či Maďarsku, kúpiť sa naopak dá v USA, Rusku, Belgicku, Rumunsku a na palestínskych územiach.