Skutočnou hrozbou vraj ale môžu byť zmutované plesne, ktoré už pätnásť rokov žijú na palube stanice, a teraz sa možno „vylodia“ na Zemi. Expert Jurij Karaš, ktorý pracuje na ruskom vesmírnom programe, včera oznámil, že mikroorganizmus – ak sa mu podarí prežiť pád Miru – môže zaskočiť nepredvídateľnými prejavmi. „Nezveličoval by som to, ale reálny problém tu je,“ hovorí.
Expert, ktorý absolvoval kozmonautický výcvik a je poradcom vesmírneho programu, vychádza z výskumu, ktorý uskutočnil ruský Inštitút pre medicínske a biologické problémy. Výskumníci hovoria, že plesne môžu byť zvlášť jedovaté v spojení s pozemskými variantmi, ktoré napádajú kov, sklo a plasty.
Západní zdravotnícki predstavitelia už skôr vyjadrili obavy z mikroorganizmov, ktoré by sa mohli dostať z Miru na Zem, keď ruský mikrobiológ pred 13 rokmi objavili na Mire prvú z agresívnych foriem plesní. Ruskí vesmírni predstavitelia obavy zamietli. Návštevníci vesmírnej stanice však našli veľa typov plesní za kontrolnými panelmi, v klimatizačných jednotkách a na desiatkach ďalších povrchov. Boli prekvapujúco ničivé a vypúšťali korozívne činitele ako kyselinu octovú i rôzne toxíny.
(reuters)