
Austrálska vedecká výprava na základni Mawson v Antarktíde hodila svoj hlas do urny už 4. novembra. Voliť nie je povinná, pretože hlasovanie tu nie je také bezpečné ako za bežných okolností. Inak sa neúčasť na voľbách trestá pokutou. FOTO - REUTERS
sa dnes svojím hlasom pridá na jednu či druhú stranu. Veru, prakticky len na dve, lebo v Austrálii sa už pravidelne striedajú pri moci dva najsilnejšie politické subjekty - Labouristická strana (ALP) a Liberálna strana.
V roku 1995 sa liberáli spojili do koalície s malou Národnou stranou, aby mali viac kresiel. V Austrálii sú voľby každé tri roky, pre obyvateľov sú zo zákona povinné a za neúčasť padajú pokuty. Do poslednej kampane 1998 zasiahla aj radikálna Strana jedného národa Pauline Hansonovej, ale po drvivej porážke jej ambície utíchli.
Dnešný život v Austrálii verne odráža situáciu vo svete - napätie z hrozby vojen, ekonomické ťažkosti, podnecovanie náboženských treníc či sťahovanie národov. Keď krajina s námahou riešila problém afganských utečencov z lode Tampa, prišiel útok na New York a Washington.
Iróniou osudu bol 11. septembra premiér John Howard v Amerike a bývalý prezident USA Bill Clinton v Austrálii. Howardovi obe udalosti, problém utečencov i svetového teroru, pomohli na nohy. Keď už strácal popularitu, najmä po zavedení dane z tovaru a služieb, prišli chvíle, v ktorých zachoval rozhodnosť a zbieral body.
Podľa prieskumu Reuters Poll Trend publikovaného tento týždeň, ktorý skúmal preferencie dvoch hlavných strán, poklesla podpora Howardovej strane na 49 percent, kým labouristi dosiahli takmer 51 percent.
Za tri roky od posledných volieb, v ktorých Howard a liberáli obhájili pozície z roku 1995, síce znížili nezamestnanosť a zneutralizovali vplyv ázijskej ekonomickej krízy, ale neudržali cenu dolára a neodvrátili bankroty silných firiem.
Grandslamový Australian Open v tenise stratil hlavného sponzora, Ford, žije len zo zisku z minulých rokov a má prostriedky na dva-tri roky dopredu. Silným úderom bol pád poisťovne HIH, telefónnej firmy OneTel a najmä leteckej spoločnosti Ansett. Úspech sydneyskej olympiády zapadol medzi súčasné problémy a nepriniesol takú injekciu, aká sa čakala.
Keďže Austrália je zapletená do súčasného medzinárodného konfliktu s terorizmom, udalosti vo svete majú vplyv na zvýšené napätie doma. Viacero Austrálčanov zahynulo v troskách v New Yorku a na palubách unesených lietadiel a už aj preto, nielen z povinností vyplývajúcich z paktu ANZUS, sa Austrália okamžite vojensky pridala na stranu USA. „Kde sú konflikty, sú obete, musíme byť pripravení aj na naše straty,“ hovorí John Howard.
Priamym susedom Austrálie je nie príliš priateľská Indonézia, najväčší moslimský štát sveta.
Federálne voľby zostali v úzadí medzinárodných udalostí. Denníky vychádzajú s čiernymi titulkami, plnými vojny a teroru. Napriek tomu si táto mierumilovná a mnohonárodnostná krajina zachováva imidž a príťažlivosť - nízkou kriminalitou a nehodovosťou, pohostinnosťou a prívetivosťou. Podľa najnovšieho výskumu v Británii skončila Austrália v tabuľke bezpečnosti turistov na 2. mieste za Novým Zélandom.
Politika u ľudí nerozhoduje. Prednosť má pokoj, zábava, vlastné starosti a zdravie. Isté je jedno - 10. novembra vyhrajú buď liberáli v koalícii s národniarmi, alebo labouristi a šéfom vlády bude tretí raz John Howard alebo prvý raz Kim Beazley.
PRE SME - ANDREJ BUČKO, Melbourne