
Palestínčania pobúrení odmietnutím amerického prezidenta Georgea Busha stretnúť sa s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom včera počas protestov v Ramalláhu kritizovali USA za jednostrannú podporu Izraela.
FOTO - REUTERS
Doteraz sme však nič nepočuli o palestínskom mierovom pláne,“ napísal nedávno izraelský denník Jerusalem Post.
Doterajšie iniciatívy založené na prímerí a vzájomnom odbúravaní nedôvery sa zakaždým utopili v novej vlne násilia. V posledných dňoch sa však začína opatrne hovoriť o novom momente - že mierový proces sa neskončí, ale začne palestínskou nezávislosťou.
Donedávna by bola táto cesta jednoznačne zavrhnutá - nikto vo svete okrem niekoľkých arabských krajín by palestínsky štát neuznal a Izrael by vojensky tvrdo zasiahol. Palestínskemu vodcovi Jásirovi Arafatovi to už niekoľkokrát vyhovorili zahraniční politici.
K zmene nedošlo vo vnútri, ale za hranicami Izraela a palestínskej autonómie. Predseda palestínskeho parlamentu Ahmad Kurája minulý týždeň vyhlásil, že mnohé štáty vrátane USA by palestínske rozhodnutie vyhlásiť jednostranne nezávislosť podporili.
Plán je dobrý aj pre Izrael
Pred touto možnosťou sa neuzatvára ani časť izraelských politikov okolo ministra zahraničných vecí Šimona Peresa, ktorý včera rokoval s Kurájom vo Švédsku. Celý týždeň sa pozornosť upriamovala na stretnutia Arafat-Peres, ktoré sa bez výsledku niekoľkokrát aj uskutočnili v rámci medzinárodných summitov. Skutočný význam však malo práve rokovanie s Kurájom - bolo menej symbolické, ale o to obsažnejšie.
„Možno sa ukáže, že máme k sebe bližšie, než sa pôvodne myslelo. Asi sme sa dopracovali k niečomu, čo vyzerá ako príležitosť,“ vyhlásil Peres po jeho skončení. „Najlepšia vec pre obnovenie rozhovorov je vyhlásenie palestínskeho štátu. Chcem to preskúmať, a nie hneď odmietnuť“, dodal.
Premiér Ariel Šaron má na celú vec určite iný názor, ale diskusia o jednostrannom vyhlásení palestínskej nezávislosti môže pomknúť dopredu izraelský mierový plán, na ktorom pracuje Peres spolu so Šaronom. Je v záujme Izraela, aby to Palestínčania urobili v spolupráci s ním. Tieto nové myšlienky však v praxi narážajú na množstvo problémov. Nepredstaviteľné je už aj to, že by sa Peres so Šaronom dohodli na spoločnom mierovom pláne. Peres je ochotný vzdať sa niekoľkých židovských osád - no aj jeho verzia „najskôr Gaza, potom ostatné“ je neprijateľná pre Palestínčanov a arabské štáty. V skutočnosti by však vyhlásenie nezávislosti Palestínčanom okrem dobrého pocitu neprinieslo nič. Ostali by obklopení izraelskými vojakmi, s ekonomikou v rukách Izraela - kým tieto veci nevyriešia s Izraelom rokovaním.
Okrem perspektívy tohto druhu nezávislosti však dostávajú Palestínčania samé zlé správy. Bush sa od príchodu do Bieleho odmieta stretnúť s Arafatom a nestretne sa s ním oficiálne ani počas Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa začne dnes. Zdroje Bieleho domu pripustili iba možnosť „náhodného bleskového stretnutia“. Palestínčanov včera kritizovala poradkyňa Condoleezza Riceová: „Nie je možné pomáhať nám v boji proti terorizmu a priateliť sa s Hizballáhom alebo Hamasom.“
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ