úrady samozvanej Podnesterskej republiky bránili konvoju vyraziť.
Naopak Moldavsko, ktorého je Podnestersko súčasťou, chcelo, aby ruské konvoje odišli čo najskôr. Na akciu dozerajú medzinárodní pozorovatelia OBSE, ktorí pred odchodom kontrolujú výrobné čísla na technike. Rovnaká kontrola bude na ruskom území.
Kontrola má zabrániť rozkrádaniu ešte stále použiteľných tankov, obrnených transportérov a delostreleckých veží.
Podľa niektorých médií smeruje ruská technika do Afganistanu. Ministerstvo obrany ale tieto informácie odmieta a tvrdí, že cieľ konvojov je na Urale.
Podnesterská vláda dostane od Ruska ako kompenzáciu za odchod techniky asi sto miliónov dolárov. Predstavitelia sa s ruskou armádou tiež dohodli, že zatiaľ na jeho území zostane asi dva a pol tisíc vojakov, ktorí svojou prítomnosťou bránia novým konfliktom medzi Moldavčanmi a rusky hovoriacou menšinou. V roku 1992 si občianska vojna medzi oboma stranami vyžiadala asi dvadsaťtisíc obetí.
Istanbulskou zmluvou z roku 1999 sa Rusko zaviazalo, že odvezie svoju vojenskú techniku z európskych krajín. Na území republík bývalého Sovietskeho zväzu však stále ešte zostávajú ruské vojenské kontingenty.
Ide hlavne o pohraničníkov, letcov a radarové základne. Ruskí vojaci postupne odchádzajú zo základní v Gruzínsku. Zostávajú však na Ukrajine, v Bielorusku, Tadžikistane, Kirgizsku, Arménsku, Azerbajdžane, Kazachstane a v Turkménsku.
PRE SME - JANA USTOHALOVÁ, Moskva