
Postihy za alkohol za volantom sú u nás evidentne nízke. Máloktorý vodič má naozaj strach z trestu a mnohí si za volant pokojne sadajú aj po niekoľkých poldecákoch.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Dobre trénovaný pijan dokáže vnímať okolie a dokonca šoférovať, i keď mu v žilách okrem krvi prúdi 4 a pol promile alkoholu. To sa v stredu podarilo Jozefovi. S. v Hrnčiarovciach nad Parnou.
Aj keď zapríčinil nehodu a okrem seba ťažko zranil ďalších dvoch ľudí, nestane sa mu, že by prišiel o vodičský preukaz do konca života. Na Slovensku to nie je možné.
Na ohrozenie života Jozefa S. stačil len samotný vypitý alkohol. Už pri hranici tri a pol promile je človek podľa anestéziológa Karola Káliga „s prepáčením dobre ožratý“, a na hranici otravy alkoholom. Tento stav sa dá označiť ako život ohrozujúci. „Jednoznačne nie je schopný žiadnej serióznej aktivity.“
„Mal by byť mŕtvy,“ myslí si predseda združenia abstinentov Pavol Podmajerský. Všetci oslovení odborníci na alkohol či šoférovanie pri zmienke o štyri a pol promile spravidla zostávali zaskočení.
Podvedomé reflexy
Často sa stáva, že opitý človek má problém prísť k autu a trafiť kľúčom do zámku, ale šoféruje celkom slušne. „To sú ťažké automatizmy, podvedomé reflexy, ktoré čiastočne fungujú,“ hovorí Kálig. „Ak to je profesionál, prípadne ak často šoféruje, môže sa k tomu prepracovať.“
Kto aké množstvo alkoholu a dokedy znesie, je individuálne. Záleží na tom, či je alkoholik v „dobrej fáze alkoholizmu“, či má dobrú pečeň a podobne. Rovnako ako pri bežnom opití sa čaká, kým opitý prirodzene vytriezvie. Ak začnú zlyhávať životné funkcie, lekári mu čistia krv umelou obličkou (dialýza).
Maximálne 10-tisíc
Polícia za priestupok môže zobrať vodičský preukaz až na dva roky a dať pokutu maximálne 10 000 korún. Vtedy musí byť šofér v stave, ktorý úplne vylučuje spôsobilosť viesť vozidlo. Od budúceho roku môže byť pokuta ešte vyššia.
Pri bežnom jazdení pod vplyvom alkoholu (do 1 promile) zadrží polícia vodičský preukaz na kratší čas. „Začína sa spravidla pri troch mesiacoch a potom sa pridávajú tri, štyri mesiace navyše,“ hovorí Ivan Zaujec z odboru dopravnej polície na policajnom prezídiu. Vždy sa prihliada na mnohé okolnosti, na množstvo alkoholu, na to, či páchateľ spôsobil nehodu, či je zárobkovo činný, či ide o opakovaný priestupok a podobne.
Ak súd uzná vodiča vinným za ohrozenie pod vplyvom návykovej látky (napríklad ak spôsobí ublíženie na zdraví), môže ísť do väzenia až na jeden rok. Zakázať činnosť (šoférovanie) mu súd môže na jeden až desať rokov. Obdobie, ktoré prípadne strávi vo väzení, sa do toho nepočíta. Súd ho môže uznať vinným i z iných trestných činov.
Doživotne prísť o vodičské oprávnenie môže len človek, ktorému sa nenávratne zhoršil zdravotný stav a už nespĺňa kritériá vyhlášky. (fw)
ZADRŽANÉ VODIČSKÉ PREUKAZYRok Počet zadržaných
preukazov
1990 9 504
1991 6 800
1992 7 332
1993 8 108
1994 9 775
1995 12 129
1996 10 496
1997 6 733
1998 7 459
1999 8 158
2000 8 829
(r, zdroj P PZ)