BRATISLAVA – Kresťanskí demokrati chcú zdvihnúť zástavu antikomunizmu. Tento svoj postoj prezentovali po tom, ako bývalý komunistický prokurátor Anton Rašla dal trestné oznámenie na podpredsedu KDH Vladimíra Palka.
Dôvodom boli Palkove slová, že ak by sa na Slovensku postupovalo voči komunistickým žalobcom tak ako v Čechách, mal by byť stíhaný aj Rašla.
„Dnes bude otázka antikomunizmu aktuálnejšia ako po roku 1989. Vtedy boli veľmi ticho, boli zalezení akoby myšky v dierkach. Postupom času akoby chceli premeniť dejiny, že oni boli tí, ktorí boli poškodení,“ povedal poslanec KDH František Mikloško.
Otázka podľa neho dnes nestojí tak, „kto bol komunista preukazom, ale kto je aj dnes komunista spôsobom užívania moci, štýlom politiky a zneužívaním funkcií. Takí sú nielen v radoch bývalých komunistov“.
Šéf Konfederácie politických väzňov Slovenska Ladislav Pittner na otázku, či konfederácia neuvažuje o podaní trestného oznámenia na Rašlu, keď sa ako bývalý žalobca podieľal na súdnych procesoch s ľuďmi, ktorí boli potom rehabilitovaní, odpovedal: „Neuvažujeme. Žiaľbohu, táto dokumentácia a všetko to, čo by mohlo byť predmetom úspešného podania, nám chýba. Usilujeme sa dostať k dokumentácii, ktorá by nielen v tomto prípade, ale aj v prípade vyšetrovateľov ŠtB umožnila zistiť porušovanie zákonov.“
Vladimír Palko hovorí, že problém nie je iba v Rašlovi. Prekvapil ho aj postup generálneho prokurátora, ktorý mohol „celú mašinériu“ zastaviť.
Riaditeľ trestného odboru na generálnej prokuratúre Ivan Segeš TASR povedal, že generálna prokuratúra nebola príslušná v tejto veci konať, odstúpila podanie na bratislavskú krajskú prokuratúru, ktorá ho ďalej posunula na Okresnú prokuratúru Bratislava IV, ktorá mohla, samozrejme, celú vec zastaviť. „Ak však príslušná prokuratúra dospela k názoru, že vo veci treba konať, potom mal policajný vyšetrovateľ najprv vypočuť generála Rašlu, a ten mal vysvetliť, čo svojím podaním sleduje,“ povedal Segeš.
(sp)