Priame platby sa pre nových členov zrejme zavedú postupne
BRUSEL 9. novembra (SITA/Reuters) - Priame platby z poľnohospodárskeho rozpočtu Európskej únie (EÚ) by sa mali postupne zaviesť aj pre jej nových členov po rozšírení, uvádza sa v štúdii, ktorú tento týždeň zverejnila Európska komisia (EK). Štúdia, ktorú v
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ypracoval profesor Alain Pouliquen z Francúzskeho národného inštitútu pre poľnohospodársky výskum, uvádza, že bývalé komunistické krajiny by napokon mali mať plný prístup k poľnohospodárskemu rozpočtu EÚ s ročným objemom 40 miliárd eur do konca roku 2006.
Plné poskytnutie platieb by im však nedal dostatok podnetov na reformu zaostalých poľnohospodárskych systémov a nárast konkurencieschopnosti na úrovni EÚ, zdôraznil profesor Pouliquen v štúdii, ktorá nie je oficiálnym dokumentom EK. "Rozumným riešením by mohlo byť postupné zvyšovanie kompenzačných platieb v kombinácii s pomocou pri reštrukturalizácii komerčného sektoru," uvádza sa v štúdii, podľa ktorej prechodné obdobia nevyhnutné pre plnú účasť krajín na spoločnom trhu EÚ "by pre mnohé z nich mohli trvať dlho".
Mnohé z kandidátskych krajín sa dožadujú plného prístupu k bohatým poľnohospodárskym dotáciám hneď po vstupe do EÚ. Poľský minister poľnohospodárstva Jaroslaw Kalinowski v októbri vyhlásil, že nemôže akceptovať, aby štyri milióny poľských farmárov nemali okamžitý nárok na priame platby EÚ. "Ak nám neposkytnú priame platby, naši poľnohospodári budú trpieť. Zaplatíme poplatok za vstup a nedostaneme nič za to. S tým nemôžeme súhlasiť," vyhlásil poľský minister.
Prístupové rokovania o poľnohospodárskej kapitole by sa mali začať budúci rok a budú pravdepodobne veľmi náročné a zdĺhavé, najmä s kandidátmi ako Poľsko, ktoré majú veľkú a vplyvnú poľnohospodársku loby.
Medzi dvanástimi kandidátmi na členstvo v EÚ plánuje desať uzavrieť predvstupové negociácie v budúcom roku a vstúpiť do Únie v roku 2004. K nim patrí Poľsko, Maďarsko, Estónsko, Česká republika, Slovinsko, Cyprus, Slovensko, Lotyšsko, Litva a Malta. Dvanásťčlennú skupinu uzatvára Bulharsko a Rumunsko, ktoré pozvánku na vstup očakávajú neskôr. Trinásty kandidát - Turecko - doteraz prístupové rokovania nezahájil.
Pouliquenova štúdia v mnohom odráža pohľad Komisie a pre niektoré krajiny odporúča prechodné obdobia až do desiatich rokov. Podľa Pouliquena aj keby postkomunistické štáty dosiahli polovicu poľnohospodárskej produktivity EÚ, možno očakávať stratu približne štyroch miliónov pracovných miest zapríčinenú prílevom dovážaného tovaru a nárastom výrobných nákladov. "Tieto ohrozené pracovné miesta sa prevažne týkajú Poľska a Rumunska a s prítomnosťou vplyvnej poľnohospodárskej loby by mohli politicky ohroziť rozširovanie," napísal Pouliquen.