Dostojevskij predznamenal mravné konflikty 20. storočia

O jeho diele sa popísali stohy papiera. Jeho románom dávali rôzne prívlastky – naturalistický, sociálnokritický, psychologický. Niektoré jeho spisy sa zaoberajú kresťanskou vierou a Bohom, v iných videla marxistická kritika predzvesť kritického realizmu.


FOTO – ARCHÍV



Ďalšími sa zasa oháňali moderní existencialisti. Na jednom sa zhodujú všetci – viac než tridsaťročná literárna cesta Fiodora Michajloviča Dostojevského potvrdila, že Rusko zrodilo svetového autora. Dostojevskij sa narodil pred 180 rokmi – 11. novembra 1821 v Moskve.

Kľúč k Dostojevskému leží v dobe, do ktorej sa narodil, a v jeho dramatickej osobnej skúsenosti. Prišiel na svet v rodine vojenského lekára ako druhé zo siedmich detí. Svoje detstvo opisoval ako šťastné a pokojné – zvlášť miloval dvoch svojich starších súrodencov, brata Mišu a sestru Varenku. Z druhej ruky sa však dozvedáme, že jeho otec bol despota a zavraždili ho vlastní sluhovia. Naopak matka bola citlivá a umelecky založená žena. Zomrela, keď mal Fiodor len pätnásť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dostojevskij vyštudoval vojenské inžinierstvo a rok pracoval v Petrohrade pre armádu. Nebol však spokojný – začal prekladať z francúzštiny, v roku 1846 vydal svoj prvý román Biedni ľudia a intenzívne začal navštevovať schôdze politického krúžku utopického socialistu M. V. Petraševského. Bol silne proti cárskej cenzúre a proti nevoľníctvu. Napriek tomu zostal vždy monarchistom a stúpencom patriarchálnych tradícií pravoslávneho Ruska.

Cárska polícia Petraševského skupinu rozprášila – sám Dostojevskij si odsedel štyri roky vo väzení. Často trpel epileptickými záchvatmi, navyše bol najmenej prvý rok v cele úplne sám. „Považujem tie štyri roky za obdobie, počas ktorého som bol pochovaný za živa a zavretý v rakve. Nemám silu napísať Ti, aký strašný čas to bol,“ napísal neskôr bratovi Andrejovi.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodujúcou skúsenosťou v jeho živote i diele bol rozsudok smrti, ktorý doslova minútu pred popravou zmenili na štyri roky nútených prác na Sibíri. Ešte štyri roky zostal Dostojevskij na Sibíri v armáde. Keď ho rehabilitovali, opäť začal publikovať a oženil sa s vdovou Marijou Isajevovou.

Mnoho a často cestoval po Európe z rôznych dôvodov. Liečil si choré pľúca, unikal pred ruským prostredím a útechu hľadal v kasínach. Stal sa gamblerom – jeho hráčska závislosť spôsobila, že nikdy nemal dosť peňazí, a ovplyvnila aj jeho písanie. Prežil mimomanželský vzťah s mladučkou emancipovanou študentkou Apolinerou Suslovovou, ktorá bola preňho milenkou aj intelektuálnym druhom. V roku 1864 ovdovel a prišiel aj o milovaného brata Mišu. (Apolinera sa zaňho vydať odmietla.) Vtom istom roku vyšli Zápisky z podzemia – akýsi prológ k Dostojevského neskorším veľkým tragickým románom.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľ prepadol gamblerstvu v takej miere, že dal do zálohy autorské práva na svoje diela. Vykúpiť ho mohol iba nový román – v takejto situácii vznikla kniha Hráč. Vášeň ku kasínam mu konečne priniesla osoh. A vo svojich 46 rokoch sa oženil znova, so svojou stenografistkou, 19-ročnou Annou Snitkinovou.

K zlej finančnej situácii – Dostojevskij prestal s ruletou až v roku 1871 (desať rokov pred smrťou), navyše zdedil dlhy po bratovi Mišovi a nevlastný syn Pavel z prvého man-želstva si od neho stále pýtal peniaze – sa pridali ďalšie rodinné tragédie. Z troch jeho detí s Annou prežilo detstvo len jedno – dcéra Ľubov. Dostojevskij bol však údajne láskavým otcom a moderným manželom, akoby chcel vlastnej rodine vynahradiť to, čoho sa jemu samému v detstve nedostalo.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho romány – napríklad Zločin a trest, Idiot, Besi či Bratia Karamazovovci dnes patria k povinnej čítankovej literatúre. Zvlášť cenený je posledný, ktorý vydal rok pred svojou smrťou. Karamazovovci sú zhustením myšlienkového sveta a pochybností autora a predznamenávajú mravné konflikty 20. storočia. Boj medzi rozumom a inštinktmi, medzi láskou a nenávisťou, vierou v dobro a Boha a skepsou a navyše konflikt generácií.

Zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud prirovnal Karamazovovcov k Hamletovi či Kráľovi Oidipovi. Jean-Paul Sartre zasa povedal, že všetok francúzsky existencializmus je obsiahnutý v jedinej myšlienke Ivana Karamazova – ak nie je Boh, všetko je dovolené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu