
John Grisham. FOTO - REUTERS
) sa predvčerom dostal na americký trh jeho trinásty román s názvom Skipping Christmas (Skákajúce Vianoce).
„Podobne ako predchádzajúca kniha Maľovaný dom ani novinka nie je právnickým thrillerom,“ povedal pre SME bývalý arkansaský právnik John Grisham (1955). „Nie je tam žiadny právnik, či už živý alebo mŕtvy. Nie sú tam sudcovia, právnické skúšky, súdne siene, sprisahania, či otravné sociálne výdavky. Je tam veľa mrazu, snehu a najmä smiechu.“
Celebrita svetovej zábavy
Prvú knihu Johna Grishama A Time to Kill (Kedy zabiť) spočiatku odmietli vytlačiť viaceré vydavateľstvá. Napokon zariskovalo Wynwood Press a knižný debut vydalo v roku 1989 v náklade 5-tisíc kusov. Ohlas bol mizerný. John Grisham však nasadil zdrvujúce pracovné tempo a zdolal vydavateľov i trh. Už jeho nasledujúci právnický thriller Firma pobudol v roku 1991 štyridsaťsedem týždňov na vrchole rebríčka bestsellerov zostavených vplyvnými The New York Times.
Kritika ho rešpektuje, čitatelia hlcú. Splnilo sa mu predsavzatie, že chce písať seriózne knižky, ktoré by sa dobre predávali. „Písanie ma oslobodilo,“ tvrdí Grisham, ktorý sa stal autoritou v oblasti právnického thrilleru. Už dávnejšie prekonal 60-miliónovú hranicu predaných kníh preložených do 29 jazykov, za čo ho časopis Forbes umiestnil medzi celebrity súčasnej svetovej zábavy.
Dve tretiny jeho kníh boli sfilmované - s úspechom. Režisérske mená ako Coppola, Pakula či Altman sú zárukou, že Grisham nezaujal iba konzumné vrstvy populácie.
Koniec právnického thrilleru?
Už Maľovaný dom predznamenal zmenu. „Pozrite sa, aj David Lynch v Príbehu Alvina Straighta úplne opustil svoj temný svet,“ povedal Grisham vo februári tohto roku, keď vydal Maľovaný dom. V ostatnom filme Mulholland Drive sa Lynch vrátil k poetike, ktorá ho preslávila. John Grisham sa teda ani v Skipping Christmas nevrátil k právnickému svetu.
„Maľovaný dom bol výletom do detstva a mal úspech. Akoby mi prestala chýbať Veľká porota a súdne procesy,“ povedal začiatkom tohto týždňa Grisham. „Možno, že je to len dočasný stav, ale cítim sa v tomto svete dobre. Asi aj táto kniha čiastočne pramení z vlastných detských zážitkov, ale je to vnímané aj cez pohľad mojich detí. Je to klasická rozprávka pre súčasný svet. Skipping Christmas je veselým pohľadom na chaos, ktorý prichádza s časom predvianočným. Je to snivé, romantické, ale i dobrodružné a, dúfam, že aj humorné. Tým však nechcem povedať, žeby som sa k právnickým témam nevrátil.“
Charita baptistického kazateľa
Grisham žije s manželkou Renee a dvomi deťmi Ty a Sheom striedavo vo viktoriánskom dome na farme v Mississippi a na ranči pri plantáži neďaleko mesta Charlottesville v štáte Virginia. Spisovateľ je aj moderátorom južných baptistov - podľa jeho slov, liberálnej menšiny vnútri tradičných konvencií.
Táto duchovná aktivita sa však v jeho románoch objavuje len zriedkavo, iba v akýchsi náznakoch. Prečo? „Máte pravdu, náznaky sú však, myslím, dostatočne čitateľné,“ odpovedá Grisham. „Prvoplánovosť je často škodlivá. Ľudské vnútro sa musí odkrývať v symboloch.“
Druhou mimoliterárnou aktivitou je láska z detstva - bejzbal. „Kedysi som sníval sen o profesionálnom hráčovi. Postavil som v meste Oxford v štáte Mississippi šesť ihrísk, na ktorých trénuje tristopäťdesiat detí v dvadsiatich šiestich tímoch regionálnej ligy. Sám v tejto lige pôsobím ako poverenec a v tejto hre podporujem i syna. Cítim sa, akoby som pri ňom opäť prežíval vlastné detstvo. Je rovnako nadšený pre hru ako ja. Viem, že neskôr sa môže rozhodnúť inak. Teraz sú naše svety úplne spriaznené.“
A čo bude ďalej? „Ktovie? Svet je akýsi nepokojný. Nevieme, čo nás čaká. Zostáva veriť, že hrozba pominie a svet bude krajší. Ako v Skipping Christmas.“
ĽUDO PETRÁNSKY