Študentskú tradíciu odovzdávania zelených stužiek založila na Slovensku Banská a lesnícka akadémia v Banskej Štiavnici v roku 1840. Študenti akadémie tak trochu závideli baníkom ich slávnosť šachtág a rozhodli sa založiť vlastnú tradíciu. Na jeseň v poslednom roku vysokoškolského štúdia usporiadali posedenie s akademickým zborom, na ktorom si prvýkrát mohli v spoločnosti docentov a profesorov vypiť pohár piva. Vysokoškolský richtár ich predstavil dekanovi ako kandidátov na ukončenie lesníckeho štúdia. Profesor najdôležitejšieho lesníckeho predmetu každému z nich pripol na chlopňu saka zelenú vetvičku posvätenú dekanom. Z celého aktu boli vylúčené ženy aj rodičia.
Po absolvovaní akadémie hádzali vetvičky za asistencie radných do ohňa. Ten symbolizoval iskru vedy, ktorú mali vysokoškoláci roznášať po celej Európe.
V roku 1919 vznikla v Banskej Štiavnici stredná lesnícka škola. Jej študenti tradíciu vysokoškolákov prebrali. Od roku 1925 im na slávnosti robili spoločnosť aj priateľky. Ale pod podmienkou, že svojmu gavalierovi vyšijú zelenú stužku s menom alebo názvom školy. Pitie alkoholu bolo neprípustné. (or)