BRATISLAVA – Vo vyplácaní peňazí za dlhopisy sú v týchto dňoch na rade už ročníky narodenia 1958 až 1960.
Obava, že do konca roka nestihne Fond národného majetku splatiť zostávajúci záväzok, už nie je taká vážna, ako na začiatku roka. „Ak prídu očakávané peniaze z predaja Všeobecnej úverovej banky, nebudeme mať problém,“ povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Vyplácanie dlhopisov od septembra plynule pokračovalo rýchlosťou približne 150 miliónov korún denne. Za jeden týždeň tak FNM stihne umoriť dlhopisy približne za 600 miliónov korún.
Dzurindovej vláde, ktorá nastúpila po voľbách v roku 1998, zostal po predchádzajúcej Mečiarovej vláde dlhopisový záväzok vyše tridsať miliárd korún.
Keď politici zamietli možnosť vymieňať dlhopisy za akcie strategických podnikov, stal sa najschodnejším riešením predaj akcií Slovenského plynárenského priemyslu.
Predpokladaný výnos z takejto privatizácie by niekoľkonásobne prevýšil sumu, ktorú Fond národného majetku potreboval na dlhopisy.
Na začiatku roku 2001 zostávalo fondu vyplatiť 1,9 milióna dlhopisov, ktorých hodnota prevyšovala 26 miliárd korún. Oneskorenie privatizácie plynárov však donútilo fond a štát hľadať iné možnosti.
Fond si pomohol privatizáciou iných podnikov a bánk (sporiteľňa, telekomunikácie), ale na to, aby splácanie mohol rozbehnúť v kľúčovom roku 2001, si musel peniaze požičať.
S pomocou vládnej záruky získal úvery za 10,9 miliardy korún, ale z nich len približne polovica smerovala na dlhopisy. Takisto príjmy z privatizácie nezostali fondu len na výplatu dlhopisov, ale musel nimi hradiť aj staré dlhy v zdravotníctve či železniciach.
Od januára do začiatku septembra sa fond „zbavil“ takmer 900-tisíc dlhopisov za viac ako dvanásť miliárd korún.
Najväčšiu časť tejto sumy (7,3 miliardy) vyplatil fyzickým osobám. Menšiu časť predstavovali dlhopisy, ktorých splatnosť fond po dohode s ich vlastníkmi odložil do roku 2002. Zvyšok (pol miliardy) boli prednostne vyplácané dlhopisy 70-ročným a dlhopisy, ktorými podniky uhrádzali záväzky voči fondu.